En inanılmaz 6 merdiven tasarımı
Menu

En inanılmaz 6 merdiven tasarımı

loretto şapeli merdiveni

Merdivenler, birçok yapının en temel taşlarından biridir. Yapıların karakterine önemli katkısı olan özel tasarım merdivenler, insanların oldukça ilgisini çekmektedir. Biz de bazı özel merdivenleri sizler için derledik. İşte, en inanılmaz 6 merdiven tasarımı; 

lale merdiven

Lale Merdiven: İngiltere Kraliçesi’nin evinde yer almaktadır. İngiltere’de yapılan ilk kendinden destekli geometrik sarmal merdiven örneğidir. Adı da Lale merdivendir. Merdivenin korkulukları için Kraliçe Henrietta Maria’nın mensubu olduğu Bourbon ailesinin amblemi olduğu söylenmektedir.

mermer adımlar

Mermer Adımlar: San Francisco’da bulunan bu merdivenler dünyanın en uzun mozaik merdivenidir. İrlandalı seramikçi Aileen Barr ve San Francisco’lu mozaik sanatçısı Colette Crutcher tarafından yapılan merdivende 2000 el yapımı çini ve toplam 75 bin parça bulunmaktadır.

QVB binası vertigo merdiven

Vertigo Merdiven: Avustralya Sydney’deki büyük kraliçe Victoria binasında bulunmaktadır. Bir anıt olarak inşa edilen bina 1898 yılında tamamlanmıştır. Merdiven Romanesk mimarisi ile bu büyük bina için özel olarak tasarlanmıştır.

loretto şapeli merdiveni

Loretto Şapeli Merdiveni: Bu şapeldeki merdiven marangozluk mesleğinin özel ve istisnai eserlerinden biridir. New Mexico Santa Fe’de bulunan şapelin merdivenleri tek bir çivi ya da belirgin merkezi destekler kullanılmadan yapılmış tam tur dönen iki kat yukarıya çıkan bir merdivendir.

spiral merdiven

Spiral Merdiven: Sidney Avustralya’da bulunan Garvan Enstitüsünde yer alan büyüleyici bir sarmal merdivendir. Beş kat yukarıya kadar uzanan merdiven yapının önemli unsurlarından biridir.

vatikan müzesi spiral merdiven

Vatikan Müzesi Spiral Merdiven: Vatikan Müzesindeki döner merdivenler belki de dünyanın en fazla fotoğrafı çekilden merdivenleridir. 1932 yılında Momo Guiseppe tarafından tasarlanan rampa merdiven şeklindedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.