En garip fobiler
Menu

En garip fobiler

Fobi, korkuların günlük hayatımızı etkileyecek şekle gelmesine verilen isimdir. Gerçekte korku duyulmaması gereken bazı olaylar ve nesneler hayatınızın kontrolünü eline alabilir. Kişiler korkularının gereksiz olduğunu bilirler fakat aşırı hasssasiyet duymaktan kendilerini alamazlar. Tamamen psikolojik bir sorundur. Yaşanan bazı olumsuz olaylar ile tetiklenebilir. Örneğin, asansörde kalan bir kişi kapalı alan korkusuna sahip olabilir. kaza geçiren bir insan kaza yapma fobisi sahibi olabilir. Psikolojik olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır bu nedenle mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir.

Arachibutyrophobia ; Fıstık ezmesinin damağa yapışmasından korkmak anlamına geliyor. Bu fobiyi tek fıstık ezmesi değil yumuşak ve damağa yapışan her şey için yaşayabilen insanlar var. Titreme, baş dönmesi ve korku yaşayan bu insanlar aynı zamanda korktukları ürünü ya da gıdayı yemek için de inanılmaz arzu ve istek içine giriyorlar. Psikolojik olarak görülen seanslar ve ilaç kullanımı ile tedavisi yapılıyor.

Cathisophobia ; Bir yere oturma korkusu olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığın çok şiddetli hemoroit yaşayan insanlarda hastalık sonrası görüldüğü bilinmektedir. Bir koltuğa ya da herhangi bir yere oturunca sivri bir şeylerin batacağını düşünmek ve canının yanmasından korkmaktır. Psikolojik olarak tedavi edilebilmektedir.

Automatonophobia ; Vantrolog kuklasından korkmak anlamına gelmektedir. Kuklaların bir kişi tarafından karından seslendirilmesine vantrolog denilmektedir. Bu kuklaları gerçek kabul edip korkma hastalığıdır.

Pentherophobia ; Kaynana korkusu anlamına gelmektir.  Özellikle Avrupa ülkelerinde çok sıklıkla görülen bir durumdur. Belki de ülkemizde de bu rahatsızlık vardır fakat, psikoloğa gitme alışkanlıklarımız olmadığından bilemiyoruz. Aile içinde çocukların kendi anne ve babalarının kaynanalarıyla yaşadıkları sorunları görmeleri ile başlayan rahatsızlık, çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.  Bu fobi yüzünden, evlenemeyen, boşanan pek çok insan vardır.

Demonophobia ; İblis ve cinlerden korkmak anlamına gelir. Bu fobiye sahip olan insanlar sürekli olarak dua eder, kendini korumaya çalışır ve iblis, cin görür. Bu nedenle çok ağır seyreden bir fobi haline gelebilir. Hastalar, hastahaneye yatabilir ve ağır tedaviler görebilir.

Eisoptrophobia ; aynalardan korkmak anlamına gelmektedir.  Bu fobiye sahip olan kişi aynalara bakamaz ve ayna olan ortama giremez. Aynadan korkma fobisi olanların yansımalara da duyarlılığı vardır. Aynaya baktığında kendini farklı görmek, cin, iblisle karşılaşma korkusu vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.