Menu

Emzirme ve anne sütü hakkında bilgiler

emzirme

Anne sütü ile bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Bugün, tüm uzmanlar anne sütü ile beslenen bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal durumu düzgün olmaktadır. Özellikle yeni doğanlarda ilk 6 ay anne sütü ile beslenmek çok önemlidir. Anne sütünde mikrop üremez ve bozulmaz.

anne sütü

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü ile beslenen çocuklarda enfeksiyon hastalıkları, alerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları görülmemektedir. Anne sütü ile beslenen çocuklar ilerleyen yaşlarda, kanserin oluşması çok nadirdir. Emziren annelerde ise, meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık olmamaktadır.

Anne sütünün özellikleri nelerdir?

Anne doğum yaptıktan hemen sonra kolostrum adı verilen süt memeden gelmeye başlar. Bu sütün özelliği besleyici ve enfeksiyondan koruyucu olmasıdır. 1 hafta sonra, protein, laktoz, yağ içeren süt gelmeye başlar. Daha sonra karbonhidrat ve yağdan zengin süt gelir. Anne sütünde protein ve mineraller inek sütüne göre daha azdır. Böylece, bebek rahat sindirim yapabilmektedir. Fakat, anne sütünde olan demir, çinko inek sütünün 5 katı kadar fazladır.

Anne sütü ile beslenme, emzirme

Bebeğin kendi isteği ve doğru teknikler ile beslenmesi çok önemlidir. Anne ne kadar çok emzirme yaparsa, o oranda süt üretimi artar. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin ve prolaktin hormonları memede sütü boşaltarak, yeni süt oluşumunu tetikler.

Emzirmenin doğru olabilmesi için, doğru kucaklama yapılmalıdır. Anne sırtı dik olarak oturmalı bebeğin yüzü anneye dönük, eğri bir çizgi şeklinde kucaklanmalıdır. Bebeğin başının altına emzirilen göğsün hizasındaki kol dirsekten bükülerek üstüne alınmalıdır. Yani anne kolu bebeğe yastık yapılmalıdır. Bebeğin alt dudağı meme ucunun altına gelecek şekilde memeye yaklaştırılmalı ve meme ucu dudaklarına değdirilerek ağzının açılması sağlanmalıdır. Bebek ağzını açtığında meme ucu ve çevresi bebeğin ağzına verilmelidir.

Anne sütünün artmasını sağlayan faktörler nelerdir?

Bebeğin sık emmesi ve memelerde ki sütün komple boşalması süt yapımını sağlar. Yorgunluk, stres, ruhsal sıkıntılar ve emzirme isteksizliği anne sütünü azaltır. Anne adayının yeterli sıvı alması ve dengeli beslenmesi süt için önemlidir.

Emzirme sıklığı ve süresi

Emzirme sıklığı bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. İlk 2 ay boyunca bebek her isteğinde emzirilmelidir. Her öğünde bebeğin bir memeyi boşaltması gerekmektedir. İlk dönemden sonra bebeğe 2-3 saatte bir meme verilmelidir.

Emzirme hataları nelerdir

Emzirmeden önce meme başının karbonatlı su ile temizlenmesi bebeği zorlar. En iyi meme bakımı annenin kendi sütü ile yapılır. Aşırı kalabalık, gerginlik, sıcak ve sıkı giysiler bebeğin meme emmesini engeller.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.