Emziren anneler nasıl beslenmelidir
Menu

Emziren anneler nasıl beslenmelidir

emzirme dönemi beslenme

Emziren anneler, bebeklerinin ve kendi sağlıkları için beslenmelerine dikkat etmelidir. Anne sütünün artması ve sütün bebek için yararlı olabilmesi bu dönemde beslenme ile bağlantılıdır. Bu nedenle uzmanlar, hamilelikte alınan kiloları vermek için acele etmemeli ve beslenmeye dikkat edilmesinin önemini belirtiyor.

emziren anne beslenmesi

Emziren annelerin protein alması çok önemlidir. Proteinler içinde bitkisel olanlar, anne sütüne daha etkili olduğundan, et, balık, fasulye, nohut gibi protein kaynakları ile beslenmek çok önemlidir.

Annenin aldığı sıvılar, anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır. Anne sütünün %80’i su kaynaklıdır. Sütün artması için günde 2.5-3 litre kadar su içmek gereklidir. Su yanında, şekersiz limonata, süt, ayran, ıhlamur çayı da içilebilir.

Günde 3-4 bardak süt, yoğurt veya ayran anne sütünde olan kalsiyumu arttırdığından mutlaka içilmelidir.

Günde 1 porsiyon etli sebze yemeği, kuru baklagil vücudun demir emilimini arttıran C vitamini ile birlikte alınmalıdır. Kuru meyve ve kuruyemişler demir ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir. Emziren annelerde çay tüketimi, demir emilimini durdurduğundan içilmemesi gereken şeydir.

Gebelik döneminde fazla kilo alanlar, gebelik öncesi kilolu olanlar emzirme döneminde kilo vermeye çalışmamalıdır. Düşük kalorili diyetler, beslenme hataları, annenin sütünü önemli ölçüde azaltır.

Annelere genelde emzirme döneminde şekerli gıdaları tüketmesini öğütlerler. Oysa, şekerli ürünler sütün kalitesini ve fazlalığını sağlamaz bu alışkanlıklar emziren annenin çok daha fazla kilo almasını sağlar.

Stresli bir ortamda olmak, sütün azalmasına neden olur. Sık emzirmek, göğüsleri boşaltmak sütü arttırır ve stresten uzak durulmalıdır.

İşlem görmüş şarküteri ürünleri, vücuda zararlı nitrat bileşikleri salarlar. Salam, sucuk, sosis, hazır çorbalar ve soslar mümkün olduğunca tüketilmemelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.