Menu

Elektriği kim icat etti

Elektriği Kim İcat Etti,

Elektriği Kim Buldu..

Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, pozitif işaretli olan protondur.

Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter.

Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır.

Elektriğin TARİHİ

Eski Yunanlılar, kehribarın bir kürk parçasına sürtülmesi sonucunda kuştüyü gibi hafif cisimleri çekme özelliği kazandığını gözlemlemişlerdi. Elektriği ilk olarak ciddi anlamda inceleyen bilim adamı William Gilbert, 16. yüzyılın sonlarında, statik elektrikle magnetizma arasındaki ilişki üzerinde araştırmalar yaptı. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak belirlenip adlandırılmasına da gerçekleştirdi. 1767;de Joseph Priestley, elektrik yüklerinin birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak çektiklerini buldu.

19. yüzyılın başında Alessandro Volta, elektrik pilini icat etti. Davy, 1808;de elektrik akımı taşıyan iki kömür elektrotu birbirinden ayırarak bir ark oluşturmayı başardı. Ve böylece elektriğin ışık ya da ısı enerjisine dönüşebileceğini gösterdi. 1820;de Hans Christian Orsted, içinden elektrik akımı geçen bir iletkenin yakınındaki bir mıknatıs iğnesinin saptığını gözlemleyerek, elektrik akımının iletken çevresinde bir magnetik alan oluşturduğu sonucuna vardı.

Elektriğin laboratuar duvarlarını aşıp sanayideki ve günlük yaşamdaki yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı. Zénobe-Théopline Gramme, elektrik enerjisinin havai hatlar aracılığıyla etkin bir biçimde iletilebileceğini gösterdi. A. Edison;ın 1881;de ilk elektrik üretim merkeziyle dağıtım şebekesini New York’ta kurması ,elektrik enerjisinin evlerde ve sanayide yaygın olarak kullanılmasının başlangıcı oldu .

Elektronun bulunması, diyotun ve triyot lambanın icadı, elektroniğin ayrı bir bilim dalı olarak gelişmesinin başlangıcı oldu.
49 Comments
 1. zeren toker Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. gerçekler Cevapla
 4. elvin ..!! Cevapla
 5. mc queen Cevapla
 6. barıs Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. sanane Cevapla
  • can Cevapla
 9. Mucit Talebesi Cevapla
 10. :) Cevapla
 11. hikmet Cevapla
 12. Anonim Cevapla
  • Ozan Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. martin kucukyel Cevapla
 15. asena Cevapla
  • emir can şahin Cevapla
 16. asena Cevapla
 17. asena Cevapla
 18. HİKMET Cevapla
 19. utdtu Cevapla
 20. Anonim Cevapla
  • Büşra Koç Cevapla
 21. Anonim Cevapla
 22. Anonim Cevapla
 23. eren Cevapla
 24. eren Cevapla
 25. mgghögh Cevapla
 26. Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
   • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
   • sude sangu Cevapla
 27. Anonim Cevapla
 28. Ziyaretçi Cevapla
 29. mustafa hayri Cevapla
 30. martina Cevapla
 31. adsız Cevapla
 32. meryem Cevapla
 33. cem Cevapla
  • cem sarıcaoğlu Cevapla
  • hamzz Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.