Ekmek arası böcek üstünden solucanlı tart yemeye az kaldı
Menu

Ekmek arası böcek üstünden solucanlı tart yemeye az kaldı

Hollanda, Wageningen Üniversitesi’nde yapılan deneyde 200 kişi, solucan ve böceklerle hazırlanmış yemekleri tattı. Sonuçlar beklenmedik şekilde olumlu…

AB raporlarına göre 2050 de 9 milyar kişinin protein ihtiyaçlarının karşılanması gerekecek. Alışık olduğumuz kaynaklar bunun için yeterli değil. Yani bu türden görüntülerden irkilmemek için az zamanımız var!

Hollandalı bilim insanları gittikçe kalabalıklaşan dünyada et fiyatlarının yükselmesiyle protein ihtiyacımızı böceklerden karşılamamızın hem çevre hem de vücudumuz için daha sağlıklı olacağını savunuyor. Bu bağlamda Wageningen Üniversitesi’nde düzenlenen bir deneyde, 200 kişilik bir gönüllü grubu, solucan ve çekirgeyle hazırlanmış yemeklerden tattı.

Araştırmayı yöneten Arnold van Huis, “Gelecekte bir Big Mac’in fiyatı 120 euro’yu (yaklaşık 255 TL) bulurken bir Bug Mac’ın (Böcekli hamburger) fiyatı 12 euro (yaklaşık 25.5 TL) olacak” diyor. Van Huis’in neden böcek yemeye başlamak zorunda kalacağımızı anlattığı öğrenciler pek ikna olmuşa benzemiyor. Seminer sonrası öğrencilerin denemesi için açılan büfenin şefi Henk van Gurp, bu lezzetli yemekler arasında çekirgeli sigara böreği, buffalo kurtlu-çikolatalı kek ve Fransız mutfağının nadide tatlarından kiş loren (quiche lorraine) olduğunu açıklıyor. Fakat bu tuzlu tart türünün içinde et değil solucan var.

Sorun, pis olduklarını düşünmek

Öğrencilerin büfedeki farklı tatları tüketmeleri fazla vakit almıyor. Araştırmacılar sonuçlardan çok memnun. Deneklerden Walinka van Tol, kurtlu ve çikolatalı keki tatmadan önce tedirgin olduğunu, yedikten sonraysa lezzetli bulduğunu söylüyor. Buna rağmen üniversitenin entomoloji (böcek bilimi) uzmanı Marcel Dicke, Batılı toplumların böcek yemekle ilgili endişelerinin kurtçukları çikolata içinde saklamakla giderilemeyeceğini söylüyor: “Problem insanların çekirge, solucan veya akrep gibi böceklerin pis olduğuna kanaat getirmelerinden kaynaklanıyor. Bu bakış açısını Fear Factor gibi programlarda görüyoruz.”

Dicke, AB raporlarına gönderme yaparak, 2050’de 9 milyar kişinin protein ihtiyaçlarının karşılanması gerekeceğini hatırlatıyor. “Bu koşullar altında da, ya daha az et yemek ya da farklı bir protein kaynağını değerlendirmek zorunda kalacağız” diyor.

Neden böcek yemiyoruz?
Böcekler iyi bir protein kaynağı, yağ oranı düşük, üstelik daha az masraf ve emekle daha çok sayıda yetiştirilebiliyor. Wageningen’de yapılan araştırmalar, 10 kilogram yemle 6-8 kilogram ‘böcek eti’ elde edilebilirken, aynı miktar yemle sadece 1 kilogram normal et sağlanabiliyor.

Ayrıca böcekler doğada bol, daha az sera gazı üretiyorlar ve insanları etkileyebilecek hastalık barındırmıyorlar. Aslında bu, o kadar yeni bir alışkanlık da olmayacak. Van Huis’e göre Meksika’da 500, Afrika’da 250 ve Çin’de 180 farklı tür böcek, yerel mutfakların doğal birer parçası. (afp)

Dünyanın en alışılmadık 5 yiyeceği
Kuş yuvası çorbası (Çin)
Aklınıza yapraklar ve dallardan yapılmış bir yuva gelmesin. Çin’deki küçük kırlangıç türü, yuvasını tükürükle yapıyor. Bu salgıyla yapılan yoğun kıvamlı çorba, en pahalı yiyeceklerden biri çünkü malzemesi yılda sadece üç kere toplanabiliyor.

Kızarmış tarantula
(Kamboçya)
Skuaon kentinin geleneksel sokak yemeklerinden biri. Tarantulalar bütün olarak tuz ve sarmısağa bulanıp kızgın yağa atılıyor. Üstelik bu yiyecek oldukça ucuz.

Yılan şarabı (Vietnam)
Artık içmekten çok göstermelik hale gelen içecek, pirinç şarabının içinde zehirli yılanın aylarca bekletilmesiyle yapılıyor. Yılanın bir süre sonra zehrini bıraktığı şarabın iyileştirici özellikleri olduğuna inanılıyor.

Canlı ahtapot (Kore)
Sannakji adındaki yemekte, canlı ahtapotlar hızlıca susam ve yağla tatlandırılmalarının ardından, henüz kolları hareket ederken servis ediliyor.

Bufalo testisi (Kanada)
Bu tuhaf yiyeceğe Rocky Mountain istiridyesi deniyor. Genellikle boğa, yaban domuzu ya da bufalo testisleri kızgın yağda kızartılıp sosla servis ediliyor.

yazının kaynagı: mynet.com
3 Comments
  1. Mehmet Ali Mert Cevapla
  2. aslı temiz Cevapla
  3. remziye KUYUMCU Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.