Eiffel kulesi hakkında bilgi
Menu

Eiffel kulesi hakkında bilgi

eyfel baş

Bugün Fransa Paris ile özdeşleşen Eiffel kulesi, pek çok özelliği ve güzelliği ile dikkat çekmektedir. Eyfel kulesinin ne zaman ve hangi özelliklerde yapıldığı hakkında size biraz bilgi verelim istedik.

eyfel1

1887-89 tarihleri arasında Alexandre Gustave Eiffell tarafından 2 yılda yapılmıştır. Fransız devriminin 100. yılını kutlamak amacı ile tasarlanan kule, Fransa’nın dünyada sembolü olmuştur. Kulenin açılmasından sonra 1.9 milyon kişi ziyaret ederek yapılan masrafın %80’i karşılanmıştır. Kule inşatında 3 bin işçi çalışmıştır. 18 bin demir parça, 2.5 milyon perçinle birleştirilmiştir. En önemli konu ise inşaat esnasında kimse ölmemiştir.

eyfel2

Eiffel kulesi inşaatı başladığında Paris halkı ve sanatçıları imza kampanyaları başlatmıştır. Bu kulenin devasa büyüklükte bir demir yığını olduğunu ve Paris’i çirkin göstereceği konusunda pek çok yürüyüş, protestolar yapılsa da inşaat durdurulmamış ve tamamlanmıştır. Eiffel kulesi bu gün dünyanın sayılı eserlerinden kabul edilmektedir.

eyfel3

Kule inşaatında çelik yerine demir kullanılmıştır. Yüksekliği yaklaşık 300 metredir. 200 bin metrekare alanda inşa edilmiştir. Boyaması yaklaşık 15 ay ve 60 ton boya ile yapılmaktadır. Boya maliyeti 3 milyon Euro’dur. Kule içinde ulaşım asansörler ile yapılmaktadır. Yapılmasından bu yana rengi hiç değişmemiştir.

eyfel4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.