Egzoz nedir, nasıl çalışır
Menu

Egzoz nedir, nasıl çalışır

egzoz nedir

Egzoz nedir, nasıl çalışır

Araçlardaki egzoz’un görevi, ortaya çıkan sesi absorbe ederek ses kirliliğinin önüne geçmektir. Çalışma prensibi, egzoz borusundan susturucuya ulaşan sesin birbirlerinin üzerine yansıyarak sönümleme şeklindedir. Yüzde yüz bir sönümleme olmadığından ses dışarı azaltılmış şekilde çıkar.

Motorun oluşturduğu ses dalgaları, egzoz valfleri açıldığında yüksek bir basınçla dışarı çıkmaya çalışırlar. Bu ses dalgaları atık gazlarla birlikte ilerler ve dışarıya çıkarak insanların kulak zarına çarpıp titreşim yaparlar ki, kulak bunu ses olarak algılar. Motor eğer yüksek devirde çalışıyorsa yüksek ses frekansı oluşur. Egzoz sistemi oluşan bu yüksek frekanslı seslerin seviyesini düşürmek, yüksek basınçtaki ses dalgalarını engellemek için geliştirilmiştir.

egzoz sistemi

Egzozun iç yapısı birbirini engelleyecek şekilde ses dalgaları oluşturabilecek ve buna yön verecek biçimde dizayn edilmiştir. Ortaya çıkan ses dalgaları yüzlerce minik deliğin yer aldığı giriş borusundan geçtikten sonra, çıkış borusundaki minik deliklerden geçerek dışarı çıkarlar. Bu sırada karşı duvarından yansıyan ses dalgaları da dairesel yapıdaki geniş delikten geçip geri yansır. Sonrasında da yankılayıcı odasına geçen ses dalgaları birbiri üstüne yansıyarak sönümlenir. Bu durum motorun yanma odasındaki her patlama dönüşümünde gerçekleşmeye devam eder ve en sonunda çıkış borusundan büyük oranda azaltılmış ses seviyesinde dışarı atılmış olur. Yanma odasında ortaya çıkan gaz dış ortama ne kadar rahat çıkarsa, biriken atık gaz miktarı da o kadar az olur ve aracın motorunun rahatlamasına, performansının artmasına imkan sağlar. Motor silindirinden gelen yanmış atık gazlar, tek bir egzoz borusuna bağlanarak egzoz manifoldu ile susturucuya gitmesi sağlanır. Susturucu içinde sönümlenen ses ve yanmış atık gazlar en son olarak dışarı atılmış olurlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.