Menu

Düşük nedenleri

Düşüklerin pek çok nedeni bardır. Genellikle görülen düşük nedeni, fetüsün gelişimindeki anormalliklerdir. Yapılan araştırmalar, düşüklerin çoğunun genetik anormalliklere bağlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, anne baba adaylarına bağlı sorunlar ve çevresel faktörler de düşük nedenleri olarak görülmektedir. Rahimdeki anormallikler, miyomlar, yapışıklıklar, rahim ağzı yetmezliği, hormonsal sebepler, bağışıklık sisteminde olan bozukluklar ve enfeksiyonlar tekrarlayan düşüklere sebep olmaktadır.

Genetik nedenler

Genetik faktörler düşüklerin en önemli sebeplerinden biridir. Embriyonun oluşması sırasında, meydana gelen problemler, kromozom sayısında anormalliklere yol açmaktadır. Kromozom sayısındaki anormalliklere bağlı olan düşükler, ancak düşük materyalinin genetik incelemesi yapılarak belirlenebilir. Hamileliğin ilk altı haftasında oluşan düşüklerin birçoğu kromozomsal anormalliklerden kaynaklanmaktadır.

Anatomik nedenler

Tekrarlayan düşük yapan kadınların yaklaşık yüzde 15’inde rahim anormallikleri vardır. Rahimde bulunan bölme, rahim içi yapışıklıklar, çift rahim, miyomlar ve rahim ağzı yetmezliği düşüklere neden olmaktadır. Rahmin yapısındaki ya da iç tabakasındaki bozukluklar, oluşan embriyonun tutunmasını veya bebeğin gelişimini engelleyerek düşük olmasına neden olur.

Gebeliğin ikinci üç ayında görülen düşüklerin en önemli sebeplerinden biri, rahim ağzı yetmezliğidir. Rahim ağzı, bağ dokusu ve kaslardan oluşmaktadır. Gebelikten önce sert olan bu kaslar, gebelikle birlikte yumuşamaya başlar. Rahim ağzının beklenenden erken yumuşaması ve açılması nedeniyle düşüklere veya erken doğumlara sebep olmaktadır. Rahim ve rahim ağzında görülen anormal düz kas dokusu büyümelerine miyom denilmektedir. Miyom olan hamile kadınlarda düşük görülme olasılığı %40 gibi yüksek bir orandadır. Rahim içini döşeyen doku ve rahmin kanlanmasındaki bozukluklar, erken dönemde düşüklere sebebiyet verir. Rahim içinin yapışması olarak tanımlanan Aşerman sendromunda, daha evvelden yapılan kürtaj neticesinde rahim içine verilen zarar sonucu ya da enfeksiyona bağlı rahim içi yapışıklıkları, adet kanamalarının çok azalmasına veya olmamasına sebep olur. Bu durumdaki kadınlar zor hamile kalırlar ve gebe kalındığında da çoğunlukla düşükle sonuçlanır.

One Response
  1. kibar Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.