Menu

Düşük hakkında doğru bilinen yanlışlar

düşük baş

Düşük yapmak hamile bir kadın için çok büyük bir travmadır. Fakat, uzmanlar hamilelerin büyük çoğunluğunda düşük tehlikesi olduğunu önemle belirtiyorlar. Düşük ile ilgili pek çok konu bir efsane olarak dolaşır. Peki, bunlardan hangisi doğrudur? İşte, düşük ile ilgili yanlış bildiğimiz doğrular;

LIFE-GENDER

Her yedi gebelikten biri düşük ile sonuçlanır. Erken dönem gebelik kayıpları ile bu durum yüksek bir ortalamadır. Tüp bebek tedavi yöntemi ile gebe kalanların düşük olasılığı yaklaşık %20-25 kadardır. Bu nedenle bu olay geldi beni buldu diye düşünmeyin. Herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Uzmanlar, genelde düşüğe doğa güçlü olanı tutar ve güçsüz olan yok olur diye açıklama yaparlar.

Hamile kaldığınız ilk aylarda vajinal muayene ve ultrason düşüğe neden olur. Bu kesinlikle yanlıştır. Erken dönem hamilelikler vajinal muayene ile tespit edilir. Bu muayene ile dış gebelik de tespit edilir. Hiçbir riski yoktur ve düşüğe neden olmaz.

düşük2

Düşük yapmadım, bebek öldü. Bebeğin anne karnında kalp atışlarının durmasına düşük denir. Kanamanın olması ya da olmaması önemli değildir. Kanama olmasa da  gebelik kesesi büyümüyor ve bebeğin kalp atışı yoksa tıp dilinde bu olay düşük olarak nitelendirilir.

Çok fazla hareket ettim ve düşük yaptım. Fiziksel olarak yaptığınız aktivite ile düşük arasında aslında pek bir bağ yoktur. Yolculuk yapmak, iş yapmak düşük riskini arttırmaz. Düşük %99 oranında bebeğin kromozomlarında olan bozukluk nedeniyle oluşur. Problemli olan embriyo, doğal bir ayıklama ile atılır. Buna rağmen bebek gelişirse çeşitli anormalliği olan bebek doğumu yapabilirsiniz.

düşük3

Kan uyuşmazlığı düşük nedeni değildir. Yatak istirahati düşük nedeni değildir. Rahim ağzında açılma olanlara genelde dinlenme ve yatak istirahati verilir. Bu durumda gebeliğin 3. Ayından itibaren düşük tehlikesi vardır.

Düşük sonrası kürtaj yapılırsa bir daha çocuk sahibi olunmaz. Gebelik bittikten sonra rahim içinde bazı parçalar kalabilir. Bu durumda kesinlikle temizlenmesi gerekir. Rahim içinde kalan parçalar fazla kanama ve çeşitli, iltihaplara neden olabilir. Bu nedenle kürtaj çok sağlıklı bir işlemdir. Daha sonra çocuk sahibi olmanızı etkilemez.

bebek

Düşükten sonra 6 ay beklemek gerekir. Bunun için beklemenize gerek yoktur. Kendinizi hazır hissettiğiniz her an hamile kalabilirsiniz. Tüp bebek yaparsam düşük riskim az olur diye düşünmeyin. Çünkü, tüp bebek ile elde edilen hamilelerde en az sizin kadar düşük riski taşırlar.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.