Dünyanın yolsuzlukta lider 5 ülkesi
Menu

Dünyanın yolsuzlukta lider 5 ülkesi

yolsuzlukta lider ülkeler

Yolsuzluğun olmadığı hiçbir ülke yoktur, ancak yolsuzluğun tolere edildiği, hatta bir yaşam biçimi olarak kabul edildiği bazı ülkeler de var. Bu durum daha çok üçüncü dünya ülkelerinde öne çıkıyor ve hissediliyor. İşte, dünyanın yolsuzlukta lider 5 ülkesi;

kongo demokratik cumhutiyeti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Yolsuzluk ülkede stabil bir durumda, ancak az da olsa ilerleme ve gelişme var. En çok yolsuzluğun yapıldığı alanlar olarak madencilik sektörü, ormancılık, gümrük, vergi daireleri ve hatta devlet işletmelerini sayabiliriz.

somali

Somali: Ülkedeki savaş nedeniyle insanların perişan olduğu bir ülkedir. Ülkeye gelen mallar için gümrüklerde rüşvet talepleri had safhaya çıkmış. Hükümetin yolsuzlukla mücadele için çıkardığı yasalar olsa da bunları uygulamakta yetersiz kalmaktadır.

myanmar

Myanmar: Myanmar’daki cunta yönetimi dört yıl aradan sonra özgür seçimler gerçekleştirdi, ancak temel hizmetlerin sağlanabilmesi için çok uzun bir yolu var. Ülke kereste, petrol ve gaz zengini, ama cunta bu zenginlikleri kendisini zenginleştirmek için kullandı. Ülkede temel hizmetleri almak için çay parası adı verilen bir rüşvet çarkıyla dönüyor. Ülkede yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlerin ithalat ve ihracat lisansları, vergilendirilmeleri için sıkça rüşvet pazarlıkları yaşanıyor.

sudan

Sudan: İç savaş, dinsel çatışmalar ve siyasi kargaşa ülkede patronaj sistemine neden olmuştur. Ülkede güç sahibi olanlar, güçlerini daha da arttırmak için yakınlarını önemli yerlere yerleştirmekte ve rüşvet çarkını döndürmektedirler. Rüşvet dendiğinde ilk akla gelen polis teşkilatı, hatta burada iş yapmak isteyen herkesin kayıt dışı ödeme yapacağı öncelikli merci kamu görevlileridir.

zimbabwe

Zimbabwe: Müreffeh bir milletken zor günlere düşen bir ülkedir. Öyle ki enflasyon nedeniyle paralarında milyar rakamları görebilirsiniz. Görevdeki hükümet dış yardımlara muhtaç durumda olup, kontrolü ve dengeyi de sağlamaya çalışmaktadır. Bir işe sahip olmak için, bir okuldan mezun olup okur yazarlık belgesi almak için bile rüşvet ve yolsuzluk en üst seviyede.
2 Comments
  1. bahabey Cevapla
  2. hüseyin Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.