Dünyanın süper güçlü çayları
Menu

Dünyanın süper güçlü çayları

süper güçlü çaylar

Eski dönemlerde uygulanan ve günümüze kadar gelmiş olan bazı doğal tıp uygulamalarının sağlığımıza olan yararları artık kanıtlanmış durumdadır. Çay, dünyanın en popüler içeceklerinin başında gelmekte ve şifa elde etmek için hemen her toplum tarafından tüketilmektedir. Aşağıdaki listemizde sıcak ya da soğuk içebileceğiniz çayların şifa ve önleyici tedbirler konusunda ne denli faydalı olduğu ile ilgili size bir fikir verecektir. İşte, dünyanın süper güçlü çayları;

ayahuasca

Ayahuasca Rainforest Amazon

Amazon kabilelerinin caapi asma ve yaprağı ile birlikte Guayusa kabuğu dahil olmak üzere çeşitli bitkilerle karışımından elde ettikleri bir çaydır. Günümüzde Amazon Şamanları tarafından dini bir törenin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu çay vücudunuzdaki zararlı toksinleri ve parazitleri, kusma ve ishal yoluyla atmanıza yardımcı olmaktadır. Uyuşturucu bağımlılarının bu illetten kurtulmasında en etkili ruh sağlığına katkı sağlayan bir çay cinsidir.

gümüş iğne beyaz çay

Silver Needle Beyaz Çay Güney Çin

Beyaz çay siyah çayla aynı kafeinli kökeni paylaşan, ancak siyah çaya oranla daha hassas bir tada ve çok daha etkili bakteri öldürme gücüne sahip bir çay türüdür. Beyaz çayın işlenme şekli nedeniyle çok daha azı daha çok antioksidan özelliği taşımaktadır. Beyaz çay, antioksidan bileşikleri ile kolan kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı korumak ve kardiyovasküler fonksiyonunu arttırmak için birebirdir.

melisa çayı

Akdeniz melisa çayı

Uykusuz gecelerden sonra iyi bir uyku çekmek için en iyi yoldur. İyi uyku almak da kolay değildir. Bunu sağlamak için uyku hapları gibi destekler yerine melisa çayını deneyin. Bu bitkisel çayın sinirleri yatıştırıcı bir etkisi var ve yatmadan önce bir bardak için. Faydasını göreceksiniz. Melisa çayını aynı zamanda gaz ve kusma gibi sorunlarınıza karşı da tüketebilirsiniz.

rooibos

Rooibos Güney Afrika

Rooibos, kırık süpürge parçaları ve çalı ile hazırlanmış gibi görünse de faydaları bakımından şaşırtıcı bir yelpazeye sahiptir. Kafein içermeyen bu çayı gün içinde istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Serbest radikal avcısı antioksidanlarla dolu Rooibos, kanserle savaşta mükemmel bir ajandır ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Rooibos cilde uygulandığında alerjik ve dermatolojik sorunları hafifletmeye de yardımcı olmaktadır.

meksika ebegümeci çayı

Meksika ebegümeci Çayı

Güney yarımkürede bulunan ve güney Amerika’da yetişen Hibiscus kırmızı ebegümeci, kurutularak hazırlanmakta ve koyu kırmızı bir çay halini almaktadır. Sıcak veya soğuk olarak içilebilen Meksika ebegümeci çayı, kızılcık gibi hafif ekşidir ve tatlandırılarak da içilir. İçeriğinde iyi düzeyde C vitamini ve mineraller barındırmaktadır. Tip2 diyabet ve yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde kan basıncını düşürerek düzenler. Bunun yanı sıra kolesterol seviyelerini dengelemede, kalp ve damar sağlığını korumada destekçidir.

güneydoğu asya zencefil

Güney Doğu Asya Zencefili

Mide bulantılarında, ağır soğuk algınlıklarında yaşanan semptomları hafifletmek için daha çok zencefil kullanılır. Dünya genelinde bu tür rahatsızlara karşı zncefil kapsülü, zencefilli gazoz veya bira gibi içecekler de tüketilmektedir. Zencefili portakal kabuğu ile 20 dakika kaynatarak tüketirseniz soğuğa karşı etkili olur. Zencefil, tümör büyümesini engelleyici ve kolesterolü düşürücü özelliklere sahiptir. Midenin hazmetmesi ve soğuk algınlığı belirtilerinde zencefilden daha etkili bir şey yoktur.

pu erh çayı

Pu-erh Çin

Dünyanın en pahalı çayı diyebileceğimiz Pu-erh’in Çin’de yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Pu-erh çayı iyi bir şarap gibi nem, hava kalitesi ve ışık pozlama kontrolü gibi yaşlandıkça değerlenmektedir. Demlendiğinde yaprakları açılarak koyu renkli olur. Çayı içerken biraz da toprak tadı olmalıdır. Pu-erh çayı kafein içermesi nedeniyle kişiye enerji verir. Karaciğer trigliserit düzeyini düşürerek şifa sağlar. Pu-erh satın alıp denemek istediğinizde, aldığınız yere dikkat edin çünkü düşük maliyetli çaylar küflü yapraklar ihtiva edebilir ve tehlikeli flor düzeyleri içerebilir.