Menu

Dünyanın şoförleri en kötü olan ülkeleri

dünyanın en kötü sürücülü ülkeleri

Her yıl binlerce kişi trafik kazalarında hayatlarını kaybediyor. Karayolu kullanımının sürekli olarak arttığı ülkelerde kazalar da beraberinde artış gösteriyor. Kazaların önlenebilmesi ya da azaltılabilmesi için, şoförlük kadar araç yollarının da iyi ve düzenli olması oldukça önemli. Biz sizlere bu yazımızda dünyanın şoförleri en kötü olan ülkelerini anlatmaya çalıştık.

niue

Niue: 68,3 ğuanla ilk sırada olan Güney Pasifikteki bu ada ülkesi Cook Adaları, Tonga ve Samoa adalarının oluşturduğu üçgenin içinde yer almaktadır. Yaklaşık 1200 kişilik bir nüfusa sahip olan bu ada ülkesi toplam 260 kilometrekarelik bir alana sahip. Aslında insanların gündelik işlerini bisiklet ve birkaç küçük otobüs ile halledebileceğini düşünebilirsiniz. Fakat, araç kullanan şoförlerin %68,3’ü sürücülük konusunda oldukça kötüler.

dominik cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti: İstatistiklere göre, bu ülkede ölümlü kaza ya da yaralanmalı kazalara sebebiyet verme oranı oldukça yüksek. 41,8 puanla ikinci sırada bulunan ülke, trafik kurallarının hiçe sayıldığı ülkelerin başında gelmekte ve ölümlü kazaların sayısı da sürekli artış göstermektedir.

tayland

Tayland: Tropikal bir iklimin hakim olduğu ülkede dağlık bölgeler oldukça fazladır. Trafik kuralları ve güvenlik standartları bakımından oldukça düşük seviyededir. 38,1 puanla listemizde üçüncü sırada yer almaktadır.

venezuela

Venezuela: Tüm bu ülkelerin ortak özelliği olarak eski araba sayısı öne çıkmaktadır. Buralarda eski model araçların bolluğu oldukça dikkat çekicidir. Bazı araçların tamiri için gerekli parçaları bulmak ve tedarik etmek de mümkün değildir. Bundan ötürü oluşan kazaların sayısı da hiç yadsınamayacak kadar fazla. Listemizde 37,2 puanla dördüncü sırada yerini aldı.

iran

İran: Ölümlü trafik kazaları sıralamasında 34,1 puanla beşinci sırada yer almaktadır. Bu durum İran halkı için hiç de iç açıcı değil. Yürürlükteki trafik kanunlarının ve yolların yetersizliğini de gözler önüne seriyor.

nijerya

Nijerya: Afrika ülkeleri içinde en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden biridir. 33,7 puanla altıncı sırada alan Nijerya’da ölümlü kaza oranları oldukça yüksek. Ancak, ülkede AIDS’ten ölen bebekler ve diğer hastalıklardan ölen insanlar göz önüne alındığında, tek endişelenmeleri gereken şeyin trafik ve kazalar olmadığını görebilirsiniz.