Menu

Dünyanın şaşırtıcı ağaçları

şaşırtıcı ağaçlar

Ağaçlar,havayı temizlemesi, gölgesi, gıda, ev, ısı, inşaat ile hayatımızın vazgeçilmezleridir. Tüm dünyada yaşayan bitki türlerinin dörtte birini ağaçlar almaktadır. Bilinen 100 bin türü vardır. İşte, dünyanın şaşırtıcı ağaçları ;

dev sekoa

Dev sekoya, General Sherman ;

Bu sekoya ağacı kaliforniya’da Sekoya Ulusal Parkı’nda bulunur. Bu ağacın yaşının 2.700 olduğuna inanılıyor. Yaklaşık 275 metre yükseklikte dünyanın en büyük ağacı olarak kabul edilir. Tabanı yaklaşık 100 metre civarındadır. Ağacın ismi, General Sherman’dır.

kavak

Sarsılan kavak, Pando ;

Pando, Utah’da 100 dönüm arazi üzerine yayılmış kavak ağaçlarından oluşan bir kolonidir. Her ağaç, yeraltında kök sistemini ortak kullanmaktadır. Böylece dünyada yaşayan en ağır organizma kabul edilmektedir.

tule ağacı

Tule ağacı ;

Tule ağacı, aslında bir selvi ağacıdır ve Montezuma’dadır. 116 metre yükseklikte ve 119 metre genişliktedir. Bu ağacın özelliği 2 bin yaşında olmasıdır. Yerel efsaneye göre, Aztek fırtına tanrısına tapan bir rahip tarafından dikildiği düşünülür. Her yıl Ekim ayının ikinci pazartesisi bu ağacın festivali yapılır.

avize ağacı

Avize ağacı ;

San Fransisko’da bulunan dev bir sekoyadır. Yaklaşık 60 yıl önce, tabanı oyularak bir tünel haline getirilmiştir. 3 dolarlık geçiş ücreti ile bu tünelden arabanız ile geçebilirsiniz. Tabanda bulunan kısım piknik alanıdır.

hayat ağacı

Hayat ağacı ;

Bahreyn’de bulunan Hayat Ağacı dünyanın en yalnız ağacıdır. Çorak çölde tek başına olan ağacın 400 yaşında olduğu biliniyor. Metrelerce derinliğe inen köklerin bir su kaynağına ulaştığı düşünülüyor. Çünkü bu bölgede bilinen bir su kaynağı yoktur.

wollemi çamı

Wollemi çam ;

1994 yılında keşfedilen bu ağaç bilim adamlarını çok şaşırttı. Çünkü bu ağaçların daha önce 200 milyon yıllık fosilleri vardı. Vahşi olarak kendiliğinden gelişen Wollemi ağaçları hemen koruma altına alındı. Bugün 100 adet olan bu çam ağaçları, botanik bahçelerinde görülebilir.

kaju ağacı

Pirangi Kaju ağacı ;

Brezilya, Natal’da olan bu ağaç yaklaşık 2 dönüme yayılmış 177 yaşında olan bir kaju ağacıdır. Bir balıkçı tarafından 1888 yılında dikilmiştir. Tipik kaju ağaçlarının aksine, kökleri zeminde hızla yayılmaktadır.

One Response
  1. feyza

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.