Menu

Dünyanın nefes kesen 7 bahçesi

dünyanın nefes kesen bahçeleri

Dünya üzerinde birçok ülkenin önemli ve göz önünde olan yerlerinde birbirinden güzel çiçekler, bitkiler ve ağaçlarla muhteşem bahçeler oluşturulmuş. Rengarenk çiçekleriyle göz alıcı mekanlar haline getirilen bu nefes kesen bahçeleri sizler için derledik. İşte, dünyanın nefes kesen 7 bahçesi;

butchart bahçeleri kanada

Butchart Behçeleri – Kanada: Dünyanın en iyi bahçeleri arasında sayılan Butchard Bahçeleri, Kanada British Columbia’da bulunmaktadır. 50 dönümlük bir araziye yayılan bahçe, Victoria yakılarında Vancouver adasındadır.

keukenhof bahçeleri hollanda

Keukenhof Bahçeleri – Hollanda: Muhteşem çiçek görüntüleri sanki bir sanat eseri gibi düzenlenmiş benzersiz bir zenginlik. Hollanda’nın ve dünyanın en ünlü bahçeleri arasındaki Keukenhof bahçesinde 7 milyon adet özel melez lale’nin görüntüsü nefes kesiyor.

kozmik spekülasyon bahçesi iskoçya

Kozmik Spekülasyon Bahçesi – İskoçya: Yılda sadece bir gün halka açılan bahçenin düzenlenmesinde matematik ve bilimden ilham alınmış. Dünyada bir benzeri daha olmayan bahçe, Charles Jencks ve onun son eşi Maggie Keswick’le birlikte yapılmış ve Dumfries yakınlarında Portrack House’da bulunmaktadır.

ryoan ji japonya

Ryoan-Ji Tapınağı Bahçesi – Japonya: Kyoto şehrinde bulunan tapınak zen bahçesi ile ünlüdür. Bu tarzın en iyi örneği olarak kabul edilir. Kimse bu bahçenin ne zaman yapıldığını tam olarak bilmiyor. Ancak dün olduğu gibi bugün ve yarın da var olmaya devam edecek.

suan nong nooch bahçesi tayland

Suan Nong Nooch Bahçesi – Tayland: Bu muhteşem park Tayland Pattaya’da yer almaktadır. Turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerden biridir. Parkta Tai tarzı evler, villalar, restoranlar ve yüzme havuzları da yer almakta. 600 dönümlük bir alanı kaplayan parkın arazisi 1954 yılında bay Pisit ve bayan Nonnooch tarafından satın alınmış. Yurt dışında gördükleri bahçelere özenerek burayı bir park haline getirme fikri oluşmuş. 1980 yılında da tamamlanarak halkın hizmetine açılmış.

versay fransa

Versay – Fransa: Belki de dünyanın en ünlü bahçesi. XIV. Louis için yapılan bahçe Andre Le Notre tarafından tasarlanmış. Bahçedeki ağaçlar Fransa’nın bütün şehirlerinden taşınmış ve ekilmiştir.

yuyuan bahçesi çin

Yuyuan Bahçesi – Çin: Bu bahçenin 400 yıldan daha fazla bir zaman önce Ming Hanedanlığı döneminde yapıldığına inanılmaktadır. Farklı ve değişik alanları bulunan bahçede çok sayıda kaya ve ağaç bulunmaktadır. Göletler, ejderha kaplı duvarlar, çok sayıda kapı ile zigzag köprüsü ile geleneksel Çin tazında inşa edilmiş bir bahçe.

One Response
  1. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.