Menu

Dünyanın mali açıdan zengin dinleri

dünyanın en zengin dinleri

Dinler sayesinde hayatımızı düzen içinde götürüyor ve ruhen huzurlu oluyoruz. Bu anlamıyla din, yaşantımıza yön veren bir olgudur. Amerika’da yapılan bir araştırma ile dünyanın en zengin dinlerini ortaya çıkarmışlardır. İşte, dünyanın en zengin dinleri ;

syntology

Scientology Kilisesi ;

L. Ron Hubbard Dianetics tarafından 1952 yılında kurulan bir dindir. Bu dine üye olanlar ödedikleri paralar ile rütbe almaktadır. Bir nevi dine abone olma sistemi vardır. Her ay düzenli olarak dinin kiliseleri için bir para ödenir. Bu dinin en önemli kişisi aktör Tom Cruise’dir. Son yaptıkları kilise ve gemi için 14 milyon dolar harcandığı ve bu paranın 3 milyon dolarını Tom Cruise ödemiştir.  Zenginlik açısından 7. Sırada bulunmaktalar.

protestanlık

Protestanlık ;

Hıristiyanlığın bir kolu olan Protestanlar, Roma’da ki Papa otoritesini tanımazlar. Bir mezheptir. Martin Luther tarafından başlatılmıştır. Yapılan araştırmalarda Protestanların pek çok dinden çok daha fazla parası olduğudur. Zenginlik açısından 6. Sırada bulunurlar.

vangalizm

Televangelizm ;

Televangalizm  aslında bir din değildir. Hıristiyanlığın televizyonlardan propoganda ile anlatılmasıdır. Hıristiyan ilkeleri ile çalışan fakat bu günlerde neredeyse bir din haline gelen sistemdir. Genelde, bağış ve mal ağırlıklı olarak bu sistem yürür. Televizyonda olan vaizler, jetler, malikaneler ve lüks bir yaşam yaşarlar. Komik ama, yaklaşık her bir vaiz 2.5 milyon dolar kazandığından bu iş, 5. Sıradadır.

isa mesih

İsa Mesih Kilisesi ;

Son yıllarda inanılmaz hızla büyüyen bir din olarak kabul edilen bir sistemdir. Üyeleri, İskandinavya, Japonya’da bile vardır. Genel isimleri Mormonlar olarak bilinir. Üyeler bu dine girince mal varlıklarının yarısını bağışlarlar. Yıllık 6 milyar dolar gelirleri olduğundan 4. Sıradalar.

yahudilik

Yahudilik ;

Dünyada belki de en büyük servetlerin altından hep Yahudiler çıkar. İsrail vatanlarıdır, siyasi oluşumları açısından ikinci vatanları Amerika’dır. Yahudilerin bu gün dünyanın 3. Sırada ki en zengin dinlerden olduğu herkes tarafından bilinir.

islamiyet

İslamiyet ;

İslam dini dünyanın en hızlı büyüyen tek tanrılı, semavi dindir. Müslümanlar tüm dünyaya yayılmıştır. Fakat, uzmanlar petrol kaynakları nedeni ile İslam dininin dünyanın en zengin 2. Dini olduğunu söylüyor. 2012 yılı tahminlerine göre, 16 tirilyon dolar İslami finans kaynağı olduğu düşünülüyor.

roma katalik kilisesi

Roma Katolik Kilisesi ;

Katolik rahipler yoksulluk yemini yapmalarına rağmen bu gün dünyanın en zengin dini kabul ediliyor. Dünyanın en nadide sanat eserleri, mevduat hesapları ve kasalarında olan altınlarla Katolik kilisesi tıpkı çok uluslu bir devlet gibi çalışır. Dünya çapında 1 milyar üyesi ile tam bir imparatorluk kabul edilir.