Menu

Dünyanın ilk apartmanı kaç yaşında

dünyanın ilk apartmanları

İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Yemen’deki evler görenleri hayretler içinde bırakmaya yetiyor. Bu evler taş, toprak ve kerpiçten yapılmış olan, ayrıca bazalt taşı kullanılan eşi ve benzeri olmayan evlerdir.

Geçmişi 3 bin öncesine kadar dayanan bu evlerin en yenisi 800 yaşında, en eskisi de 3 bin yaşındadır. İlk baktığınızda, karşınızda 3 bin yıl öncesinden kalan 15 katlı bir ev gördüğünüzde şaşırıp kalıyor, inanamıyorsunuz. Kuran’da bahsi geçen ve yaptıkları yüksek binalarla anlatılan Ad Kavminin yaşadığı yer olan Yemen’deki bu binalar, topraktan ve kerpiçten yapılmalarına karşın asırlardır ayakta kalmış, içinde de halen hayatın devam ettiği ilk gökdelenlerdir.

dünyanın en eski apartmanları

UNESCO tarafından koruma altına alınan ve dünya miraslarından olan 3 bin yıllık bu Yemen evleri, başkent Sana’a ve Hadramut’ta bulunmaktadır. O dönemin imkanları ile yapılan bu çok katlı binaların yapılabilmiş olması oldukça şaşırtıcı ve inanılmaz. Çünkü, bu günümüz tabiriyle apartmanlarda ne bir tuğla, ne demir, ne çimento, ne de bir kolon ya da kiriş yok. Yapılan bu yüksek binaların tamamında toprak ve kerpiç kullanılmış.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.