Dünyanın halka açık havuzları
Menu

Dünyanın halka açık havuzları

yüzme havuzları

Hava ısınınca hemen deniz ya da havuza girme isteği duyarız. Dünyanın pek çok şehrinde sadece 1-2 dolara girilebilen harika havuzlar var. Ülkemizde ne yazık ki böyle bir kaç şehir dışında halka açık güzel havuzlarımız yoktur.Yakın zamanda bizde de halka açık havuzların olmasını diliyoruz.  İşte, dünyanın halka açık havuzları ;

astoria havuzu

Astoria Park havuz ;

Astoria, New York’un en eski ve en büyük kamu havuzlarındandır. Robert Moses tarafından planlanan bu devasa havuz, 54.450 metrekarede ve 3 bin yüzücü için tasarlanmıştır. Tesis bu nedenle 1936 ve 1964 yaz oyunlarında ve olimpiyat elemelerinde kullanılmıştır. Astoria park serinlemek isteyen New York’lular için en meşhur yerdir.

gellert

Gellert hamamları ;

Budapeşte’de ünlü Hotel Gellert yanında 20 yüzyılın başında inşa edilmiş banyo, sauna, havuz, kapalı havuz, dalga havuzu ve çocuk havuzundan oluşan tesistir. Havuzlar, 13. Yüzyıldan referansı olan yerel maden suyu ile beslenir.

coral

Coral Gables Venetian Havuzu ;

Bu muhteşem yüzme havuzu Venedik’ten ilham alınmış bir kamu tesisidir. Eski bir kaya ocağının kalıntılarına inşa edilen Coral Gables Amerika’nın en büyük tatlı su havuzudur. Yerel artezyen kuyularından gelen su günlük olarak değişir. Yaklaşık günlük 820 bin galon su sürekli değişime uğrar.

blue lagon

Blue Lagoon ;

İzlanda’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Svartsengi jeotermalinden gelen su ile Blue Lagoon sürekli beslenir. Jeotermal enerji temiz bir kaynak sağlar. Ayrıca bu havuzdaki su, sedef gibi pek çok cilt hastalığına iyi gelir. Bu havuz halka açık bir havuzdur.

eddy

Deep Eddy havuzu ;

Austin Teksas’da bulunan havuz, doğal su kaynağı ile beslenir. Havuz çok popüler ve halka açıktır. 1936 yılından buyana hizmet vermektedir. 2003 yılında tarihi ulusal mekan ilan edilmiştir.

bath

Thermae Bath ;

İngiltere’de bir çatıda bulunan havuz, jeotermal bir kaynak tarafından beslenir. Çok eski bir tarihi vardır. 1978 yılında kapatılmış ve 2006 yılında restore edilerek tekrar açılmıştır. Tamamen halka açık ve ücretsizdir.

badesciff

Badeschiff ;

Berlin’de Spree nehri boyunca yer alan bu havuz aslında yerel bir sanat projesinin ürünüdür. 2004 yılında faliyete geçmiştir. Mükemmel bir halka açık havuzdur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.