Dünyanın gizemi ve sırrı çözülemeyen yapıları
Menu

Dünyanın gizemi ve sırrı çözülemeyen yapıları

gizemli yapılar

Dünyada bazı tuhaf yerlerde ilginç heykeller veya alanlar vardır. Bilim bunların neden yapıldığını veya niçin yapıldığını halen çözümleyemedi. İşte, bilimin ve tarihin çözemediği garip arkeolojik buluntular ;

nan madol

Nan Madol ;

Güney Pasifik’te Mikronezya’da bulunan heybetli taş yapılar Nan Madol Pohnpei adada bulunan bir lagün mercan kayalığı üstündedir. Doğal taşlardan yapılan bu setler, bir ağ şeklindedir. Bazı arkeolojik buluntulara göre, 2000 yıl önce Pohnpei’de yaşayan bir halkın bunu yaptığına inanılıyor. Karbon tarihlemede MS.1200 bölgede ilk yerleşimin başladığını ortaya koymuştur. Yapıları oluşturan taş bloklar kaldırılamayacak kadar ağır olduğundan nasıl yerleştirildiği bilinmiyor.

skara brae

Skara Brae ;

İskoçya’da Orkney Adaları üstünde bulunan yuvarlak höyük benzeri binalar Skara Brae ismiyle anılır. Bu oluşumların Piramitlerden bile eski olduğuna inanılıyor. Çoğu yapılan araştırma yapıların 5 bin yaşında olduğunu ortaya koymuştur. Volkanik bir patlama ile kum ve kül yığını altında kalan yapılar hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. İnsan kalıntıları, oymalar ve antik dini ritüel parçaları bölgede bulunmuştur. Fakat, kimin ve ne amaçla yaptığı bilinmemektedir.

newport kulesi

Newport Kulesi ;

Amerika’da bulunan Newport Tower, Rhode Island’da yuvarlak taş bir binadır. En anlamlı olan şey bu yapının 1600’lü yıllarda  inşa edilmiş olması olasılığıdır. Fakat, bazı uzmanlar bu yapının birkaç yüzyıl daha eski olduğuna inanıyor. Karbon testleri bu savı doğrulasa da neden yapıldığı bilinmemektedir.

paskalya adası

Paskalya adası Moai ;

Dünyanın en gizemli heykelleri Paskalya adasındadır. Bu heykellerin 13-16. Yüzyıllarda ada sakinleri tarafından yapıldığına inanılır. Yaklaşık bir heykel 82 ton ağırlıktadır. Bu nedenle oyulan heykellerin nasıl taşındığı bilinmemektedir.  Bu heykellerin ataların yüzleri olduğu düşünülüyor. Fakat ağırlıkları ve oyulma tarzı ile ileri bir medeniyetin eseri olduğuna inanılıyor.

olmec kafalaraı

Olmec devasa kafaları ;

Bazalt kayalardan oyulan ve baş şeklinde olan bu heykeller, Meksika ve Guatemala, Karayip kıyı şeridinde bulunmuştur. Orta Amerika halklarının geleneksel özelliklerini taşıyan bu heykelleri kimin yaptığı bilinmiyor. Her kafa 50 ton ağırlıkta ve tek bir kayadan oyulmuştur. Olmec medeniyeti tarafından yapıldığına inanılan bu heykeller nasıl taşınmış ve neden yapılmış bilinmiyor ama 2000 yıl önce medeniyet ortadan kaybolmuştur.

pumapunku

Pumapunku ;

Bolivya’da bulunan Güney Amerika’nın en büyük gizemli taşlarıdır. Son derece düzgün ve geometrik kesilen taşlar uzmanları şaşırtmıştır. Çünkü, taşlar ancak lazer ve bilgisayarlı ekipmanlar ile bu kadar düzgün kesilebilirdi. Arkeologlar bu taşların nasıl ve neden burada olduğunu henüz bilmiyor.
One Response
  1. Erdoğan Dökmen Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.