Dünyanın en yüksek gezi noktaları
Menu

Dünyanın en yüksek gezi noktaları

yükseklik korkusu

Yükseklik korkusu, bazen fiziksel bazen de ruhsal açıdan oluşur. İç kulakta denge merkezinin yeterince çalışmaması veya küçük yaşlarda geçirilen travmalar yükseklik korkusuna neden olabilir. Dünyada öyle yerler var ki yükseklik korkusu olmayanları bile dehşete düşürebilir. İşte, dünyanın en yüksek yerleri ;

bolivya

Yungas yolu, Bolivya ;

Bolivya’da olan bu yola aynı zamanda yerel halk ölüm yolu diyor. Çoğunlukla tek bir aracın geçeceği kadar yer olsa da bazı noktalarda yol çift şerit olarak da kullanılıyor. Çoğunlukla bu noktada arabalardan inen insanlar yolun dış kesimini yani uçurum tarafından yürüyerek geçiyorlar.

pakistan

Karakurum karayolu, Pakistan ;

Çin ile Pakistan’ı birbirine bağlayan bu yol yapımında binlerce işçi hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık olarak 1.454 metre yükseklikte olan yol, dünyanın en yüksek ve tehlikeli yolu olarak bilinir.

utah

Zion National Park , Utah ;

Heyecan severler için en güzel şey tırmanmadır. Utah, Amerika’da bulunan Zion Parkı, 5.790 metrelik zirvesi ile görsel açıdan bir cennettir. Bu dağın zirvesine olan yürüyüş sırasında pek çok insan hayatını kaybetmiştir. Buna rağmen halen dünyanın en fazla ziyaretçi çeken noktasıdır.

avusturya

Dachstein Sky Walk, Avusturya ;

Avusturya Alplerinde olan Skywalk, göğüs hizanızda olan korkuluklar sayesinde sizi kanyona düşmekten korur. Yaklaşık 9 bin feet yükseklikte olan bu skywalk’ı binlerce insan ziyaret etmektedir.

norveç

Aurland Lookout, Norveç ;

Norveç’te bir dağın en dik bölgesine inşa edilen bu nokta yürekleri ağza getiren cinstendir. 2.132 metre yükseklikte olan bu çıkıntının kenarında yürürken mutlaka tutunma ihtiyacı hissedersiniz.

çin

Hua Shan Plank yürüyüş yolu, Çin ;

Hua Shan dağında olan yürüyüş yolu heyecanlı ve ölüme meydan okuyan eski bir yoldur.  Eskiden emniyet kemeri olmadan yükle yürünen bu yolda şimdi, emniyet kemersiz yürümeye izin verilmiyor. Yaklaşık 6 bin metre yükseklikte cesaret isteyen bu yol binlerce turist tarafından gezilmektedir.

şikago

Skydeck Chicago, İllinois Amerika ;

Skydeck Chicago’da 1.300 metrede olabileceğiniz cam bir kutudur. Yaklaşık 103 kat yukarıdan şehri seyretmenizi sağlar. Cesaretiniz varsa deneyin sloganı ile binlerce turist tarafından ziyaret edilir.
2 Comments
  1. Gül Nibras Cevapla
  2. ECEVİT Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.