Menu

Dünyanın en yüksek gelirli 5 şirketi

dünyanın en büyük şirketleri

Dünyada birçok alanda büyük şirketler faaliyet göstermekte ve bunların en büyükleri genellikle enerji alanında çalışmalar yürüten kuruluşlardır. Perakendecilik alanında faaliyet gösteren bazı şirketler de bu enerji sektöründeki kuruluşları zorlamaya devam etmekte. İşte, dünyanın en yüksek gelirli 5 şirketi;

shell

1.. Royal Dutch Shell: Bir petrol ve gaz şirketi olan Royal Dutch Shell, Temmuz 2013 itibariyle 481,7 milyar dolar gelir elde eden şirket dünyanın en yüksek gelirli şirketi konumundadır. Royal Dutch Shell, Hollanda ve İngiltere merkezli Royal Dutch Petroleum ve İngiliz Shell Transport & Trading’in birleşmesinden doğmuştur.walmart

2. Walmart: Perkakende devi Amerikan Walmart, 469 milyar dolarlık geliri ile dünyanın en yüksek gelirli şirketleri sıralamasında ikinci durumda. Şirketin yüzde 50’den fazla hissesi Walton Ailesi fertlerine aittir.

exxonmobil

3. ExxonMobil: Teksas Irving – ABD merkezli petrol ve gaz şirketi olan Exxonmobil‘in tahmini gelirleri de yaklaşık 449,9 milyar dolardır. Şirket 1870 yılında John D. Rockefeller tarafından Standart Oil ismiyle kurulmuştur. Dünyanın 21 ülkesindeki rafinerileri ile dünyanın en büyük petrol rafinerilerine sahip şirketidir. Güğnümüzde şirketin en büyük hissedarı Bill ve Melinda Gates Vakfı’dır.

sinopec

4. Sinopec:  Gelir: $ 428,2 Milyar Pekin Çin merkezli olan Sinopec, 428,2 milyar dolar gelire sahip dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinden biridir. Çin’li üç büyük şirketin en büyüğü olan Sinopec, aynı zamanda Asya’nın en büyük petrol rafinerisine de sahiptir.

çin ulusal petrol şirketi

5. Çin Ulusal Petrol Şirketi:  Çin Hükümetine ait Pekin merkezli bir petrokimya şirketidir. 408,6 milyar dolarlık gelir beyanı ile sıralamada ilk beşte yer almıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.