Menu

Dünyanın en uzun 5 nehri

nehirler

Dünya üzerinde olan nehirler sayesinde ulaşım, tarım yapılmaktadır. Dünyanın en uzun nehirleri ise hayat kaynağıdır. Çok eski dönemlerden günümüze gelişim hep bu büyük nehirler sayesinde olmuştur. İşte, dünyanın en uzun nehirleri ;

nil nehri

Nil nehri ; Dünyanın en büyük ve uzun nehri kabul edilen Nil nehri tam olarak 6.650 km’dir. Afrika kıtasının neredeyse çoğunluğu Nil nehrinin yoludur. Antik dönemde Mısır medeniyeti Nil nehri sayesinde ilerlemiş ve büyümüştür. Yapılan piramitlerin taşları  Nil nehri ile taşınmış, balıkçılık ve tarım o sayede ilerlemiştir. Bugün Afrika kıtasının can damarı halen  Nil nehridir.

amazon nehri

Amazon nehri ; Güney Amerika’da yer alan Amozon nehri dünyanın ikinci büyük nehridir. Uzunluğu yaklaşık olarak 6.400 kilometredir. Bölgenin tropik yapısı nedeni ile yağan Amazon yağmurları sayesinde bu nehir daima beslenir. yapı olarak, kuruma şansı hiç yok denecek kadar azdır. üstelik orman yapısı ve hayvan çeşitliliği nedeni ile Amozon nehri dünyanın en güzel nehirlerindendir.

missisippi nehri

Mississippi nehri ; Uzunluğu 4.070 kilometre ile dünyanın 3. büyük nehridir.  Minessota, Wisconsin, Kentucky, Tenessee, Arkansas, Mississippi, Louisiana’dan geçerek Kuzey Amerika’nın en büyük nehridir. Amerika’da gelişmiş pek çok şehir bu nehrin yanına konumlanmıştır. taşımacılık, tarım bu sayede gelişmiştir.

yangtze nehri

Yangtze nehri ; 6.300 kilometrelik boyu ile Çin’in en büyük nehridir. Kirlilik ve seller nedeni ile pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Nehir ıslah çalışmaları yapılmaktadır.

ob nehri

Ob nehri ; Rusya’nın 5.410 kilometrelik en büyük nehridir. Enerji, üretim, tarım ve hayvancılık yapılan bu nehir Rusya’nın endüstrisine çok katkısı olan bir nehirdir.

Son 50 Yorum
  1. Ahmet
  2. ennler
  3. samese
    • kuzt
  4. seda
  5. seda
    • Anonim
  6. atınç yeryüzü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.