Menu

Dünyanın en ünlü elmasları

dünyanın en ünlü elmasları

Dünyada muzazzam güce sahip pek çok şelale, sakinleştirici bir büyüsü olan yeşil çayırlar, uçsuz bucaksız kum çölleri gibi çok özel ve güzel yerler var. Ancak, bunların hiçbiri yerin derinliklerinde bulunan kayalardaki parıltılar gibi göz alıcı olamaz. Elmas, yüzyıllardır insanların kültürel yapısında yer edinmiş bir değer olmuştur. Pek çok ünlü elmas vardır ancak, listemizdeki elmaslar parlaklıkları itibariyle sıralanmıştır. Bu elmasların efsaneleri, mitleri ve acıklı öyküleri de bulunmaktadır. İşte, dünyanın en ünlü elmasları;

cullinan

Cullinan: Başlangıçta 3.106 karattı. Şimdiye kadar bulunmuş olan en büyük elmas özelliği taşımaktadır. 1905 yılında Güney Afrika’da bulunan Frederick Wells, yaptığı rutin maden denetimleri sırasında batan güneşin ışığını yansıtan bir şey fark eder. İlk önce bunun sadece büyük bir cam parçası olduğunu düşünse de, yapılan testler ve incelemeler neticesinde şimdiye kadar görülen en büyük elmas olduğu belirlendi.

afrikanın büyük yıldızı

Afrika’nın Büyük Yıldızı: 530,2 karatlık bu elmas 74 yönlü ve dünyanın en büyük kesimli elması durumundadır. Armut şeklinde Kraliyet asası için ayarlanmıştır. Bu orjinalinden kesilmiş 9 elmasın en büyüğü olduğu için Cullinan I adı verilmiştir.

orlov

Orlov: Diğer adı Orloff olan bu elmas, dünyanın en önemli mücevher koleksiyonlarından birinin en önemli parçalarından biridir. 180,62 karatlık bu elmas, Great Catherine için Krallık asasına monte edilmiştir. Bu güzel Hint elması mavi yeşilimsi bir renge sahiptir.

kohi noor

Koh-i-Noor: Anlamı Işık Dağı’dır. 108,6 kratlık bu elmas oval kesimli olup, İngiliz Kraliyet ailesine aittir. Elmasın geçmişi 1304 yılına dayanmaktadır. Kraliçe Victoria dönemine kadar kullanılan elmas şu anda Londra Kulesi’nde bulunmaktadır.

idol'ün gözü

İdol Gözü: 70,2 karatlık bu incir büyüklüğündeki bu elmas, çalınmadan önce bir idol gözünde kuruluydu. Bu yuvarlak üçgen şekilli elmas mavi beyaz bir renk taşımaktadır. Elmasın Keşmir Şeyhi Prens Raşit için fidye olarak verildiği konuşulmaktadır.

hall'un elması

Hall Elması: 1950 yılında yapılmış olan ilk sentetik elmastır. Bu elmas sıkıştırılmış karbondan üretildi ve daha başka üretmek için de çalışmalar yapıldı. 4 yıl başarısız çalışmalardan sonra, ilk başarılı ticari anlamdaki elmas yapımı 1954 yılında Tracy Hall tarafından gerçekleştirildi. GE ( General Electric ) başarılı çalışmalarından dolayı maaşına ek 10 dolar prim ve şeref madalyası ile ödüllendirdi. Ancak, GE bundan bir servet yapmak için kapıları aralamıştı.

taylor burton

Taylor-Burton: 69,42 karatlık bu armut şeklindeki pırlanta, 1969 yılında açık arttırmaya çıkarıldı ve New York Cartier tarafından alındı. Elizabeth Taylor’a satılmak için hazırlanıyordu ki Richard Burton tarafından satın alındı. Ertesi gün Elizabeth Taylor Monaco’da bir hayır organizasyonunda kolye olarak takmıştı. 1978 yılında Botswana’da bir hastane inşaatı için elmasın satılacağı duyuruldu. Elması görmek isteyen alıcı adayları bunun için 2,500 dolar ödeme yapmak zorundaydılar.