Dünyanın en tuhaf gölleri
Menu

Dünyanın en tuhaf gölleri

dünyanın ilginç gölleri

Gezegenimizde olan göller, aslında gezegenin kimyasal oluşumlarıdır. Pek çok göl, meteor veya volkanik patlamalar, jeolojik plakaların yer değiştirmesi ile oluşmuştur. Pek çok göl, farklı yapısı ve ilginç özelliği ile dikkat çekiyor. İşte, gezegenimizin en tuhaf gölleri ;

sıcak göl

Kaynayan göl ;

Dominika kaynayan gölü, dünyanın ikinci büyük kaplıcasıdır. Su sıcaklığı 180-197 derece olarak ölçülmektedir. Yakınından fotoğraf çekmek için bile yaklaşıldığında sıcaklık sizi rahatsız eder. Göl, sürekli buhar bulutları ile sarılıdır, su grimsi ve sürekli olarak köpürüp, kaynamaktadır.

colarado

Laguna Colorada ;

Bolivya’da ürkütücü olan bu göl, kırmızı suyu olan bir göldür. Suda bol miktarda boraks vardır. İçinde garip beyaz adalar oluşmuştur. Suyun rengi, kırmızı algler nedeniyle kırmızıdır. Pembe flamingolar bu gölü mesken tutmuşlardır.

pilitvice

Plitvice Gölü ;

Hırvatistan’da olan göl, olağanüstü güzelliği ile bilinir. Bu bölgede şelaleler ve mağaralar ile birlikte tam 16 göl vardır. Her göl, yosun ve bakterilerden zengindir. Biriken kireçtaşı ile alışılmadık bir görünümü vardır. Her yıl 1 santimetre bu göller büyümektedir.

nyos

Lake Nyos ;

Kamerun’da bulunan bu göl, dünyanın en çok patlayan gölüdür. Gölün altında, magmanın oluşturduğu yüksek miktarda karbondioksit doludur. 1986 yılında 1.700 kişi ve 3.500 hayvan bu gölde boğulmuştur. Bu şimdiye kadar kaydedilen en büyük ölçekli boğulma kabul edilir. Göl bu nedenle tehlikeli kabul edilir.

pitch gölü

Pitch Gölü ;

Trinidad’da olan Pitch Gölü, dünyanın en büyük doğal asfalt yatağıdır. Göl, 40 hektar boyutunda ve 75 metre derinliğindedir. Su içinde bilinmeyen bir tür organizma yaşamaktadır. Yerliler suyun iyileştirici özelliği olduğuna inanır.

ölü deniz

Ölü deniz gölü ;

Dünyanın en derin gölüdür. Suyu çok tuzludur. Bu nedenle yüzmek çok zordur. Eski İncillerden biri israil’de olan bu gölün mağarasında bulunmuştur. Buranın iklim özelliği nedeni ile kutsal kitap korunmuştur. Ölü deniz, Ürdün ve Batı Şeria sınırındadır.

balkhash

Balkhash gölü ;

Kazakistan’da olan bu göl, dünyanın 12. büyük gölüdür. Ama gölü ilginç kılan şey, gölün yarısının tatlı diğer yarısının tuzlu su ile dolu olmasıdır. Pek çok doğa bilimci yakın zamanda gölün kuruyabileceğini söylüyor bu nedenle önlemler alınmaya çalışılıyor.

baykal gölü

Baykal Gölü ;

Rusya’da bulunan bu göl, dünyanın en eski ve derin gölüdür. Berrak suyu ile dikkat çeker. 25 milyon yıldır dünyada olduğu düşünülen göl, tatlı su kaynağıdır. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.