Menu

Dünyanın en tuhaf deneyleri

en ilginç deneyler

Çok eski dönemlerden beri insanlık adına birçok deneyler yapılmış. Ancak bazı deneyler var ki akıllara durgunluk verecek türden tuhaf deneyler. Bazıları ise, birçok karanlıkta kalan noktaları aydınlatmış insanlığa fayda sağlamıştır. İşte, dünyanın en tuhaf deneyleri;

uçak deneyi

1960’lı yıllarda içinde 10 asker taşıyan bir uçakta “motor arızalandı ve iniş takımları çalışmıyor. Okyanusa acil iniş gerçekleştireceğiz” şeklinde bir anons yapılır. Öleceklerini düşünen askerlere “ölümlerinde ordunun bir kusuru olmadığına” dair bir sigorta formunu doldurup imzalamaları istenir. Uçaktaki askerlerin hepsi formu doldurup imzalar. Deneyin amacı stres yönetimini içeriyordu.

çift başlı köpek

Sovyetler Birliğinde bir cerrah olan Vladimir Demikhov, 1954 yılında bir köpek yavrusuna ait başı ve ön ayaklarını bir Alman Kurduna naklederek çift başlı bir köpek elde etmişti. Bu dneyde her iki köpek ayrı ayrı süt içmiş, birbirlerinin kulaklarını ısırmışlardı. Ancak 1 aydan daha az bir süre sonra öldüler.

hindi

Bu deney de hindilerin cinsel yaşamıyla ilgili… Bilim adamları dişi bir hindi maketini erkek hindilerin gözleri önünde parçaladılar. Parçalanan maketten bir tek parça kalmıştı ama erkek hindiler hala istekli bir durumdaydılar.

sarı humma

Stajyer doktor olan Stubbins Firth, sarı hummanın bulaşıcı olmadığını ispatlamak için kendi üzerinde bir deney gerçekleştirir. Doktor sarı humma hastası olan bir kişinin kusmuğunu kendi gözlerine, yaralarına sürdü ve en sonunda da içti. Bu deneyden sonra doktor hastalanmadı ve sarı humma hastalığının bu virüsü taşıyan sivrisinekler tarafından bulaştığı ispatlandı.

tırnak yemek

Lawrance Sheean adında bir doktor, tırnaklarını yiyen bir grup erkek çocuğun uyuduğu odaya girerek her gece “tırnaklarım çok acı” cümlesini söyledi. Bu deney sonrası çocukların yarısı tırnak yeme alışkanlığından kurtulmuştu.

köpek canlandırma deneyi

1930’lu yıllarda Robert Cornish adlı bir bilim adamı, tahterevalli benzeri bir düzenekle ölü hayvanları canlandırmaya çalıştı. Henüz yeni ölmüş bazı köpeklere adrenalin ve anti-pıhtılaştırıcı enjekte ederek, kısa süreliğine körlük ve ağır beyin hasarlarıyla hayata döndürmeyi başardı.

yüz ifadeleri deneyi

Carney Landis adında bir psikolog, evrensel yüz ifadelerini belirlemek amacıyla bazı deneyler yaptı. Deneklerinin yüz hareketlerini takip etmek için onların yüzlerine yanık bir mantarla hatlar çizdi. Deneklerin tümüne amonyak koklatıldı, p**no film izletildi, caz müzik dinletildi ve elleri kurbağa dolu bir sepete daldırıldı. Deneklerin hepsi bir süre sonra canlı bir farenin başını kesmeyi kabul etmişti. Bu deney esnasında çekilen denek fotoğrafları sanki garip bir tarikatın mensuplarına benzer ifadelerdeydi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.