Menu

Dünyanın en temiz şehirleri

Untitled-1

Dünyanın en temiz şehirleri listesini sizler için derledik, işte o yerler. Dünyamız giderek kirlenirken bazı devletler vatandaşlarının çok daha temiz ve güvenli ortamlarda yaşamaları için ellerinden gelen özveriyi göstermektedir. Dünya üzerinde yaşanabilecek en temiz şehirlerinden bazılarını sizler için sıraladık. İşte, dünyanın en temiz şehirleri;

Calgary – Kanada:

Suyun kullanılabilirliği, atıkların temizlenmesi, kanalizasyon sistemi kalitesi, trafik ve hava kirliliği kriterlerine dayanan “Mercer Global Financial and HR Consulting” tarafından 2013’te yapılan ankete göre dünyanın en temiz şehri Calgary. Petrol ve gaz endüstrisinin merkezindeki Calgary’de yaşayan insanlar atık yönetimi konusunda bilgilendirilmişler, insanlar da bu konulara özen göstererek en temiz şehre sahip olmuşlar.

Oslo – Norveç:

Benzersiz bir atık yönetim sistemine sahip olan Oslo, yeşilliği ve gölleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Hem hükümet hem de Oslo halkı atıkların geri dönüşümü konusunda büyük gayret sarf etmektedirler. Oslo’daki evsel atıklar yakıt üretiminde kullanılmak için geri dönüştürülmektedir.

Stockholm – İsveç:

Stockholm “Avrupa’nın yeşil başkenti” olarak adlandırılmaktadır. Hava kirliliğini ve trafiği azaltan çok iyi bir toplu taşıma sistemine sahip temiz bir şehirdir. Avrupa’nın başkenti Stockholm, yer altı atık yönetim sistemiyle de dikkat çekmektedir.

Kobe – Japonya:

Uzakdoğu’nun popüler şehirlerinden biri olan Kobe, atık bertaraf sistemiyle öne çıkmaktadır. Şehirdeki çöplerin sınıflandırılmasıyla ilgili çok katı kurallar uygulanmaktadır. Bu sayede de örnek ve temiz bir şehir olma özelliğini almıştır.

temiz şehirler

Honolulu – Hawaii:

Doğal güzellikleri, temiz havası ve yeşillikleri ile dünyanın en temiz şehirlerinden biridir. Turistik bir şehir olan Honolulu’da iyi tasarlanmış toplu taşıma sistemi sayesinde hava kirliliğinden eser yok.

Minneapolis – ABD:

Eşsiz bir atık yönetimi olan Minneapolis’te çöpler ayrıştırılmakta, israfı önlemek amacıyla programlar yürütülmektedir. ABD’nin en yaşanabilir temiz şehirleri sıralamasında da en üstlerdedir.

Singapur – Singapur:

Uzakdoğu’nun turistik merkezlerinden biri olan Singapur, temizlik ile ilgili oldukça katı kurallara sahip bir şehir. Dışarıya çöp atarken görülürseniz çok ağır para cezaları sizi bekliyor. Şehirde otomobil satışlarında yüksek vergiler olduğundan toplu taşıma sistemi önemli ölçüde gelişmiş ve temiz havaya katkı sağlamıştır.

Wellington – Yeni Zelanda:

Yeni Zelanda’nın başkenti olan şehir, küçük ve rüzgarlı bir şehirdir. Yoğun bir şehir hayatı olsa da yeşilliklerin içinde son derece temizdir.

Helsinki – Finlandiya:

Finlandiya’nın ticaret merkezi olan Helsinki mimari yapısı, yeşillikleri, taze ve temiz havası ile dünyanın en temiz şehirlerinden biridir. Helsinki sakinleri, her yıl düzenlenen temizlik günlerinde atıkları azaltmak için eski eşyalarını satışa çıkarmaktadırlar.

Daha önce şurada yayınladığımız Temizliği ile ünlü şehirler yazımıza da gözatabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.