Dünyanın en tehlikeli yürüme alanları
Menu

Dünyanın en tehlikeli yürüme alanları

yürüyüş

Pek çok insan yürüyüş yapmayı artık çok seviyor. Dünyada hızla gelişen ve yayılan bir spor olan yürüyüş, sağlıkçılar tarafından da özellikle öneriliyor. Yürüyüşün profesyonel yapılan türleri var. Bazıları yanında deneyimli rehberler, doğa hakkında bilgisi olan kişiler ile zor parkurlarda yürüyüş yapıyor. İşte, dünyanın yürüyüş için en zor parkurları ;

inka yürüyüşü

Machu Picchu, İnka yolu ;

Peru’da olan bu kent doğal güzelliği yanı sıra dünyanın en zor yürüyüş parkurudur. Bu şehre varmak için yaklaşık 4-5 günlük bir yürüme mesafesi vardır. Güney Amerika’nın muhteşem güzellikleri arasında yapılan bu yürüyüş için binlerce insan Peru’ya gelmektedir. Yaklaşık 13 bin metrelik yükseklikte çok da tehlikeli kabul edilen bu alanda daha şimdiye kadar hayatını kaybeden olmamıştır. Pek çok turizm acentası İnca Trail almak isteyen turistlere bilet satmaktadır.

grand kanyon

Grand Canyon , Bright Angel Trail ;

9.5 kilometre uzunluğunda ve 4.500 metre yükseklikte ya da inişte kullanılan bir parkurdur. Dik olan ve yüksekliği ile büyüleyen bu yolda en büyük tehlike sıcaklıktır. Yaklaşık 90 derecelere çıkan sıcaklık pek çok insanın hayatına mal olmaktadır. Bu nedenle uzun parkur için sürekli uyarı yapılmaktadır. Buna rağmen yürümek için dünyanın en doğal güzelliğine sahiptir.

caminito

Caminito del Rey, İspanya ;

Avrupa’nın yürüyüş klasiği olarak adlandırılan bu bölgesi, İspanya’dadır. Yıllar içinde aşınan bazı yerler nedeni ile ipler ile duvarlara bağlanarak yürünen bazı bölgeleri vardır. Ekstra güvenlik önlemi olmadan ve deneyimli rehbersiz bu bölgede yürüyüşe izin verilmemektedir.

pacaya

Pacaya Volcano, Guatemala ;

Guatemala’nın en aktif volkanı olan Pacaya yaklaşık şehre 1 saat mesafededir. Volkana olan yürüme mesafesinde aktif buhar delikleri ve lav nehirleri bulunur. Pek çok zehirli gaz bu bölgede salınır. Kente yakın olması nedeni ile tercih edilen bu parkur aslında çok tehlikelidir. Bu nedenle profesyonel rehber ile yürünmektedir.

kalalau

Kalalau Trail , Hawaii ;

Yaklaşık 2 günde tamamlanan bu yürüyüş parkuru, sahili ve dik vadileri yürümek anlamındadır. Sar noktalardan geçmek için özel ipler kullanılır ayrıca dik tırmanma sahası ve tehlikeli yerleri ile macera tutkunlarının tercih ettiği bir noktadır. Yürüyücüler için özel kamp alanları vardır. Okyanus ve tropikal vadilerin manzarası muhteşemdir.

tazmanya

South Coast Track, Tazmanya ;

Dağ, nehir, ormanlar arasında yürüyüş yapılan bir bölgedir. Hiç keşfedilmemiş plajlar görülür. Fakat, yol çamur ve taşmış nehirler ile doludur 52 kilometrelik bu parkur, dünyanın en tehlikeli yürüme alanları arasındadır. Sürekli yağan yağmur nedeni ile taşan nehirler, gel git ve çamur nedeni ile profesyonel rehber olmadan yürünmemektedir. Bazen şartlar sadece yolun 10 kilometresine izin vermektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.