Dünyanın en tehlikeli işleri
Menu

Dünyanın en tehlikeli işleri

dünyanın en adrenalinli işleri

Tehlike ve risk her zaman bazı insanların hoşuna gider. Üstelik, işlerini bile tehlikeli olarak seçebilirler. Adrenalin tutkunu bir insan, bütün gün masa başında telefonlara bakıp, çalışamaz. Bu insanın doğası ile ilgilidir. İşte, tehlikeli iş yapan insanlar ;

özel timler

Özel polis tim kuvvetleri ;

Pek çok filmde özel timler, suçluları yakalamak için tehlikeli manevralar yaparlar. Fakat, bu aslında gerçekten de vardır. Polis kuvvetleri içinde, özel silah ve savunma eğitimi alan özel timler vardır. Bu ekipler, genelde kaçakları, silahlı soygunlarda ve tehlikeli suçlulara yapılacak özel operasyonlarda kullanılırlar. Aynı kadro, silahlı kuvvetlerde bordo bereliler, MİT’te özel ajanlardır. Özel polis kuvvetleri, makineli silahlar, özel keskin nişancı tüfekleri, zırhlı araçlar ve ağır ateş gücü kullanabilirler. Aldıkları eğitim, atıcılık, müzakere, patlayıcı silahlar ve savunma taktikleridir. Dünyanın en tehlikeli işleri arasında olan bu iş için adrenalin, korkusuzluk ve güç gerekir. Üstelik bu işi yapanlar diğer polislerden ve pek çok meslekten  çok daha iyi kazanırlar.

bungee jumping öğretmeni

Bungee Jumping veya paraşüt Öğretmenliği ;

Eğer adrenalin tutkunuz ve heyecanınız yoksa bu bungee jumping yapamazsınız. Belinize bağlanan bir ipe canınızı emanet ederek, uçurumlardan aşağıya boşluğa kendini bırakmak belki dünyanın en heyecanlı işi olabilir. Fakat, ölüm ile burun buruna olmak çok tehlikelidir. Bugün, yurt dışında yapılan bu işler artık Türkiye’de de yapılıyor. Pek çok insan, Antalya’da bungee jumping yapabiliyor. Fethiye’de Babadağı dünyanın en tanınmış paraşütçüleri, rüzgar sörfçüleri tarafından ziyaret ediliyor. Fakat, bu yapılan aktiviteler, beraberinde bu işleri öğreten deneyimli ve uzman öğretmenleri de iş hayatına soktu. Yüksek ölüm oranı riski taşıyan bu aktiviteler için, deneyimli uzman arayışı, Türkiye’yi yurt dışına mahkum bıraktı. Oysa, çok da iyi para kazanılan bu işler için deneyim kazanmak ve eğitim almak için ülkemizde bile okullar vardır.

bomba imha

Bomba imha uzmanları ;

Kırmızı teli mi kesmeliyim yoksa maviyi mi? bu soru pek çok filmde karşılaştığımız bir sahnedir. Dünyada sıfır hata ile çalışılması gereken tek , bomba imha uzmanlığıdır. Bomba imha uzmanları, bombayı patlamadan imha etmek için eğitim alırlar. Dünyanın en adrenalinli işi kabul edilen bu iş ülkemizde bile yapanlara çok ciddi paralar kazandırmaktadır. Fakat, uzun ve zorlu bir eğitim gerektirir. Tüm bomba türlerini, nasıl imha edileceğini, hayatlarını nasıl kurtarabilecekleri konusunda eğitim alırlar. Hatta eğitim sonrası dünyada gelişen teknolojiyi takip etmek, iyi elektronik bilgisi sahibi olmak gerekir. Bomba imha uzmanları polis, asker, mühendis olabilir. Genelde ön lisans ve lisans diploması olmalıdır.

suç uzmanları

Suç mahali araştırmacıları ;

Suç mahali araştırmacıları, herhangi suçun işlendiği alanı inceleyen bilim teknisyenleridir. Vücut sıvıları, parçalanmış vücutlar, parmak izi ve delil ararlar. Suçun nasıl işlendiğini çözmeye çalışırlar. Şüphelilerin delilleri toplanarak laboratuarlarda inceleme ve eşleşme işlemi yapılır. Bu , adrenalini yüksek bazen de tiksindirici olabilir. Sağlam bir sinir yapısı, bilim ve silahlar hakkında detaylı bilgi ister. Bu işte çalışmak için, bilim dalları fizik, kimya ve biyoloji dalında lisans gerekir. Fakat, Türkiye’de bile iyi para kazandıran bir iştir.