Dünyanın en tehlikeli havalimanları
Menu

Dünyanın en tehlikeli havalimanları

en tehlikeli havalimanları

Dünyada turistlerin sıkılıkla ziyaret ettikleri bazı yerlerin havalimanları adrenalin salgılamanızı sağlar. Çünkü, uçakların iniş yaptığı pistler, çok tehlikelidir. Çok kısa pistler olduğu gibi, okyanusa sınırı olan pistlerde vardır.  İşte, dünyanın en tehlikeli havalimanları ;

saba adası

Juancho E. Yrausquin havalimanı, Saba adası ;

Saba adası, Karayipler’de, Hollanda’nın bir adasıdır. Havalimanın pisti, 400 metre uzunluğunda ve bir uçurum ile bitmektedir. Uçurumun altı denizdir. Yüksek tepeler ile çevrili bu alan, Havacılık otoriteleri tarafından resmen dünyanın en tehlikeli pisti ilan edilmiştir.

gustaf

Gustaf 3 havalimanı, Saint Barthelemy ;

Fransızların Karayip adasında olan havalimanı, dünyanın en tehlikeli alanlarındandır. Pist, sahilde biten yamacın dibindedir. Uçaklar, tepenin üstünden alçalırken çok dikkatli olmak zorundadır. Hemen yanında olan plajın üstünden piste iniş yapan uçaklar hem insanları hem de kendilerini riske atmaktadır.

honduras

Toncontin Uluslar arası Havalimanı, Honduras ;

Sivil ve askeri uçaklara hizmet veren alan, dağlara çok yakındır. Pistin uzatılması için çok çalışılsa da pist gene dünyanın en küçük pistlerinden kabul edilir. Uzunluğu 2.163 metre olan pist, dünyanın en tehlikeli pisti kabul edilir.

nepal

Tenzing Hillary havalimanı, Nepal ;

Lukia havalimanı olarak da bilinir. Everst’in zirvesine çıkan ilk insanlar olan Edmund Hillary ve Tenzing Norgay anısına yapılmıştır. Gökyüzü açık olsa bile görünürlük düşüktür, yüksek rüzgar, bulutların örtü şeklinde alanı kaplaması ile pist dünyanın en tehlikeli pisti kabul edilir. Sadece 460 metre olan pist ile havalimanı küçük uçaklar ve helikopterlere açıktır.

portekiz

Madeira Havalimanı, Portekiz ;

Portekiz’in Madeira adasının havalimanıdır. Okyanus ve yüksek dağlar ile çevrilidir. Portekizli mühendisler bu pisti iki katına ancak çıkarmışlardır. Denizden karaya 70 metre boyunda, 180 adet sütun yapılarak pist uzatılmıştır. Dünyanın en tehlikeli havalimanı olarak bilinir.

cebelitarık

Cebelitarık Uluslararası Havalimanı, Cebelitarık ;

Cebelitarık havalimanın pisti, İspanya sınırına giden yol ile kesişir. Trafik nedeni ile uçaklar durdurulur. Terminalde pistten ana yolun ayrılması işlemi yapılamamıştır. Bu nedenle pek çok kaza yaşanmaktadır.