Menu

Dünyanın En Tehlikeli Cezaevleri

dünyanın en tehlikeli hapishaneleri

Dünya genelinde binlerce yüzbinlerce insan hapishanelerde yatıyor. Kimi hırsızlıktan, kimi cinayetten kimileri de farklı suçlardan buralarda cezalarını çekiyor. Suçun türüne göre de cezaevlerinin koşulları farklılık gösteriyor. Biz sizlere dünyanın en tehlikeli cezaevlerini sıralayalım dedik. İşte, o cezaevleri;

gitarama merkez hapishanesi ruanda

Gitarama Merkez Hapishanesi, Raunda: Yirmi yıllık savaş dışında soykırım ülkeyi paramparça etti. Bunun yarattığı korku Gitarama Merkez Cezaevinde hala hayatta. Burada öldürmek mahkumlar için yemek kadar doğal bir durum. Ölmek istemeyenler yataklarının altında yatmak ve kendilerini her şeye hazır etmek zorundalar. 500 kişi için tasarlanan hapishanede toplam 2500 kişi cezasını çekiyor.

tadmor cezaevi suriye

Tadmor Cezaevi, Suriye: Siyasi suçluların yattığı bu hapishane 2001 yılında kapatılmıştı, ancak 2011’de biraz daha yenilenerek tekrar açıldı. Burada mahkumlar kitap, tv veya radyo dinleyemiyorlar ve gardiyanların saltanatı hakim. Sürekli ve düzenli bir şekilde işkence yapılan bir hapishane.

contonou sivil cezaevi benin

Contonou Sivil Cezaevi, Benin: Benin, Togo ve Nijerya’ya komşu Batı Afrika’da küçük bir ülke. Hapishanenin kapasitesi yaklaşık 400 kişi, ancak toplam 2400 kadın ve erkek mahkum bulunuyor. Bazı mahkumlar vardiyalı uyuyorlar ama uyurken bazıları da boğularak öldürüldü. Bu kalabalık durum kasten yapılmıyor çünkü cezaevlerine ayrılan ödenekler çok kısıtlı. Dolayısıyla, bazı mahkumlar hala önlenebilir hastalıklardan ölmeye devam ediyor.

gldani cezaevi gürcistan

Gldani Cezaevi, Gürcistan: Teknoloji bu Gürcistan cezaevindeki dehşeti ortaya çıkardı. Hapishanede yaşanan mahkumlara yapılan tecavüz, dayak ve işkence görüntüleri ortaya çıkmıştı. Görüntülerde sistematik bir şekilde mahkumlara copla ve süpürge saplarıyla yapılan cinsel işkenceler açık bir şekilde görünüyordu.

la sabaneta cezaevi venezuela

La Sabaneta Cezaevi, Venezuela: Sürekli ayaklanmaların ve cinayetlerin olduğu bu cezaevinde 2012 yılında 591 mahkum öldürüldü. 2013 yılı eylül ayında yapılan bir baskında da toplam 16 mahkum öldürüldü. Hükümet güçleri bu baskınlarda 22 bin mermi, tabanca, tüfek, esrara ve kokain ile birlikte saklamak için yaptıkları tünelleri de ortaya çıkardı.

bang kwang cezaevi tayland

Bang Kwang Cezaevi, Tayland: Tayland’daki bu zorlu hapishane Bangkok’tan birkaç km uzaklıkta bulunmaktadır. Yüksek güvenlikli bu hapishanede yabancı uyruklu mahkumların sayısı bir hayli fazladır. Cezaevine girenler ilk üç ay prangalı dolaşmak zorundadır. Beslenme günde sadece bir kez verilen bir kasede verilen sebze ve pirinçle yapılmaktadır. İlave gıda için kantinden satın alma yapılmak zorundadır. Hapishanedeki mahkumların büyük çoğunluğu önlenebilir hastalıklardan muzdariptir ve burada içme suyu sıkıntısı ile çok zor işleyen bir kanalizasyon sistemi vardır. Kapasitesinin çok üzerinde mahkuma ev sahipliği yapmaktadır.