Dünyanın en tehlikeli 11 hastalığı
Menu

Dünyanın en tehlikeli 11 hastalığı

tehlikeli hastalıklar

Dünyamızda tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklardan milyonlarca kişi her sene hayatını kaybetmektedir. Üstelik, bu hastalıklar arasında bazılarının aşısı ve tedavisi olmasına rağmen yaşamı sona eren pek çok insan vardır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyanın en tehlikeli 11 hastalığı listelenmiştir. İşte, dünyanın en tehlikeli 11 hastalığı ;

korkutucu hastalıklar

Dünyayı gerçekten çok korkutan Ebola hastalığı son iki yıldır terör estirmektedir. Verilere göre, yaklaşık 5 bin kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmiş, 9 bin kişiye bu virüs bulaşmıştır. Fakat, bu kadar tehlikeli olmasına rağmen Ebola, dünyanın en tehlikeli hastalıkları listesinde değildir.

1) Solunum yolları hastalıkları; Akciğerlerde oluşan iltihaplar en sık görülen ve bulaşıcı, ölümcül hastalıklardır. Her yıl yaklaşık 4 milyon kişi solunum yolu hastalıklarından hayatını kaybetmektedir.

2) AIDS ; Her yıl 3 milyon kişi AIDS hastalığından hayatını kaybetmektedir. Her yıl da bu sayı artmaktadır.

3) İshal ; 1996 yılında ki verilerde 3 milyon kişi ishal ile hayatını kaybederken, bu yıl 2 milyon kişi ishale neden olan  kolera, tifo ve dizanteri nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Ölenlerin çoğunluğunun çocuk olması korkutucudur.

4) Verem ; Her yıl, 1 milyon 600 bin kişi veremden ölmektedir. Tedavisi ve aşısı olduğu halde verem vakaları her yıl da artmaktadır.

5) Sıtma ; Sivrisineklerin sokması ile oluşan sıtma, tedavi edilmez ise ölüm ile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Tropikal bölgelerde sıklıkla karşılaşılan bu hastalıkta her yıl 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

6) Kızamık ; Aşısı olan ve zararsız bir hastalık olarak kabul edilen kızamık nedeni ile her yıl 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Özellikle çocuklarda kızamık nedeni ile oluşan beyin iltihabı ölüme neden olur.

7) Uyku hastalığı; Afrika kıtasında görülen ve çeçe sineği tarafından bulaştırılan uyku hastalığından yılda 500 bin kişi hayatını kaybetmektedir.

8) Tetanos ; Aşısı olan bir hastalık olan tetanos, yılda 300 bin kişinin ölümüne neden olur. Ölenlerin neredeyse tamamı bebeklerdir.

9) Menenjit ; Yılda 160 bin-300 bin kişi menenjitten hayatını kaybetmektedir.

10) Hepatit

11)Frengi
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.