Menu

Dünyanın en stresli ülkeleri

en stresli ülkeler

Hayat hepimiz için kolay değil. Pek çok ülkede yaşayan insanlar iş, ilişkiler, eğitim hayatı derken inanılmaz stresli günler geçiriyor. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en stresli ülkeleri ortaya çıkarıldı. İşte, liste ;

pakistan

Pakistan ;

Yoksulluk, siyasi istikrarsızlık ve terör sorunlarıyla uğraşan ülke, dünyanın en stresli ülkeleri arasında 7. Sıradadır. Ülkede yoksulluk 10 yıl içinde %40 artmıştır. Ülkede ki büyüme hızı şaşırtıcı derecede düşük orana sahiptir.

kolombiya

Kolombiya ;

Kolombiya dünyanın en stresli ülkeleri arasında 6. Sıradadır. 2009 yılında yoksulluk tüm nüfusun %46’sını kapsamaktadır. Kırsal alanlarda %64 seviyesinde yoksulluk vardır. Afro-Latin ve yerli nüfus arasında olan yaşam standartı farkları en fazla bu ülkede hissedilir.

guetemala

Guetemala ;

Güney Amerika ülkesi olan Guetemala en stresli ülkeler arasında 5. Sıradadır. Çeteler ve uyuşturucu satıcılarının çok fazla olduğu ülkede fakir çok fakir ve zengin çok zengindir. Bu nedenle ülkede yaşam zor ve streslidir.

moğolistan

Moğalistan ;

Kuzeydoğu Asya’da olan Moğalistan en stresli ülkeler arasında 4. Sıradadır. Yoksulluk Moğalistan’ın başlıca sorunudur. Kışların sert geçmesi, zor geçim şartları nedeniyle Moğalistan pek çok depresyon ve ruh sağlığı sorunları yaşmaktadır. Ülkede son yıllarda artan intihar oranları tehlikeli boyutlara varmıştır.

el salvador

El Salvador ;

Dünyanın en stresli 3. Ülkesi olan El Salvador, şiddet, yoksulluk, göç ve insan kaynakları ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Artan stres, sıkıntılar nedeni ile en fazla kaçak göçmen bu ülkeden çıkmaktadır.

güney afrika

Güney Afrika ;

En stresli ülkeler sıralamasında 2. Sırada olan Güney Afrika, 1994 yılına kadar beyaz azınlık tarafından yönetilerek aşırı stresli günler yaşamıştır. Hükümet bu tavırları değiştirse de hala beyaz ve siyahlar arasında sorunlar vardır. Kitlesel işsizlik ve yoksulluk bu sorunlara eklenince ülke bir düşüş grafiğine girmiştir.

nijerya

Nijerya ;

Nijerya dünyanın en stresli ülkeleri arasında 1. Sıradadır. Tüm Afrika ülkeleri arasında büyük nüfusa sahip olan ülke, doğal kaynakları bakımından çok zengindir. Bu kadar zengin kaynakları olmasına rağmen, yozlaşmış hükümet nedeni ile halkın %60’ı yoksulluk, 5 milyon kişi ise HIV ile yaşamaktadır. Müslüman ve Hıristiyanlar arasında yoğun dini çatışma, su kirliliği ve hızlı kentleşme başta olmak üzere çevre sorunları da vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.