Dünyanın en sıradışı 5 hapishanesi
Menu

Dünyanın en sıradışı 5 hapishanesi

sıradışı hapishaneler

Suç, dünya üzerinde insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Eski dönemlerden beri suçlular farklı şekillerde cezalandırılmışlardır. Günümüzde suç işleyen kişilerin cezalarını çektikleri hapishaneler dolup taşmaktadır. Ama bazı hapishaneler var ki bildiğimiz hapishanelerden biraz daha farklılar. İşte, dünyanın en sıradışı 5 hapishanesi;

bastoey adası hapishanesi

Bastoey Adası Hapishanesi – Norveç: İşledikleri suça göre farklı hapishanelerde, parmaklıkların arkasında cezalarını çeken suçlular varken, Norveç’teki bu hapishane onlara karşı gösterilen anlayış farklılığının bir göstergesi. Dünyadaki ilk ekolojik hapishane, küçük bir ada olan Bastoey adasında yer almaktadır. Hapishanenin enerjisi güneş panellerinden üretilmekte, gıdalar da mahkumlar tarafından yetiştirilip üretilmektedir. Tabi bu hapishane düşük güvenlikli bir hapishane statüsünde.

cebu hapishanesi

Cebu Hapishanesi – Filipinler: Bu hapishane topluca dans eden mahkumlarıyla dünya tarafından tanınıyor. Katiller, uyuşturucu satıcıları ve s**ks suçluları hep birlikte dans edip eğleniyorlar. Dans etmek,aslında hapishanenin egzersiz programının bir parçası olarak yapılmakta.

justizzentrum leoben hapishanesi

Justizzentrum Leoben Hapishanesi – Avusturya: İlk gördüğünüzde modern bir ofis binası zannedebilirsiniz, ama aslında 5 yıldızlı bir hapishane. Minimum güvenlikli bu cezaevinde cezalarını çekenler çok şanslı.

san pedro hapishanesi

San Pedro Hapishanesi – Bolivya: Bu hapishanede mahkumlar kendi hücrelerini satın almak zorunda. Kalın ve yüksek duvarları, güvenlik kapıları ile normal bir hapishane gibi görünse de, içeride top oynayan çocuklar,pazar tezgahları, kuaförler, hatta bir otel bile bulunmaktadır. 1500 kişinin kaldığı San Pedro hapishanesi, hapishaneden daha çok Bolivya’nın yoksul mahallelerinden biri gibi duruyor. Hapishanede hiç bir güvenlik görevlisi ve parmaklıklı hücreler yok, ama bu göreceli özgürlüğün de bir bedeli var. Mahkumlar kendi hücrelerini yani kalacakları yeri satın almak zorundalar. Bu nedenle de çalışmak zorundalar.sark hapishanesi

Sark Hapishanesi – Guernsey: 1856 yılında inşa edilen Sark hapishanesi küçük bir ada olan Sark adasındadır. Dünyanın en küçük hapishanesinde sadece 2 mahkum kalabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.