Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri
Menu

Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri

sağlıklı yiyecekler

İnsanoğlunun tükettiği besinler arasından seçilen en sağlıklı yiyecekler, konunun uzmanları tarafından açıklandı. İşte, dünyanın en sağlıklı yiyecekleri;

sağlık saçan yiyecekler

Beyaz Dut: Demir bakımından oldukça zengin olan beyaz dut ve dut yaprakları ödem çözücü, idrar söktürücü ve bağırsak kurtlarını düşürücü etkilere sahiptir. Ayrıca, dut yapraklarının kanamayı durdurma özelliği de bulunmaktadır.

Kara Dut: Kara dut çok iyi bir kan yapıcı olup, ağız ve boğaz iltihaplarına karşı mucizevi etki gösterir. Kilo almaya yardımcı olur ve iştah açar.

Böğürtlen: Cilt gençleştirici özelliği de bulunan böğürtlenin hafıza kaybından, mesane taşlarına iyi gelmesine kadar bir çok faydası vardır. Yapraklarının kaynatılarak kullanılması, yaraların iyileşmesinde çok etkilidir. İdrar sökücüdür ve ayak şişliklerini indirir. Gözlerdeki zayıflıkları giderdiği gibi, yüksek tansiyonu da düşürür. Mesane taşlarının düşürülmesini sağlar. Ağız, dil ve diş eti için çok faydalıdır. Haricen kullanılırsa ağrıları giderir, yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp suyu içilirse kandaki şeker oranını düşürür.

Nohut: Nohut’un kanı temizleme özelliği eşsiz olarak nitelendirilmektedir. Bunun yanı sıra, çocuk astımlarında oldukça önemli etkileri bulunmaktadır.

Yeşil mercimek: Anne sütünü arttırıcı özelliği olan yeşil mercimeğin, kan yapıcı ve kolesterolü düşürücü etkileri de vardır.

Kuru fasulye: Kış aylarının vazgeçilmez yemeği olan kuru fasulye, kalp damar hastalıklarının düşmanıdır. Kolesterol ve şekere iyi gelen kuru fasulye aynı zamanda ete eşdeğer bir yiyecek.

Süt: Kanser önleyici özelliği bilimsel olarak kanıtlanan süt, çocukların gelişmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yoğurt: Bağışıklık sistemini uyaran yoğurt’un 40 yaş üzeri insanlarda daha çok tüketilmesi önerilmektedir. Yağ yakımını tetiklediğinden diyetlerde hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Kırmızı et: Çocukların zihinsel gelişiminde her hafta kesinlikle tüketilmesi önerilmektedir.

Balık: Balık, her yaş grubu için önemli bir besindir. B,A ve D vitaminlerini bolca barındıran balık, içerdiği koruyucu yağ asidi nedeniyle, kalp hastalarının sofrasında mutlaka bulunmalıdır.

Hindi eti: Protein yönünden dana etine daha yakın olan hindi eti, aynı zamanda ekonomiktir. Hazmı kolay olan hindi eti, yaşlanmaya karşı direnç oluşmasını da sağlamaktadır.

Ceviz: Bol miktarda fosfor ve kalsiyum içeren ceviz, zihin yorgunluğuna birebirdir. Kemik ve dişlerin güçlenmesine destektir. Sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyum yönünden zengindir. Demir bakımından da zengin olan ceviz, bal ile karıştırılıp tüketilirse mide üşütmesine iyi gelir. Enerji sağlayan ceviz, damar sertliğine de iyi gelmektedir. Şeker hastalarının ihtiyacı olan insülini arttırmaktadır. Ayrıca, verem mikrobuna karşı da koruyucudur. Ceviz yağı ise, mide ve bağırsakları temizleyerek yumuşak olmalarını ve öyle kalmalarını sağlar. Ceviz yaprakları da kabızlığa, iştahsızlığa, kan temizlenmesine ve hazımsızlığa karşı etkilidir.

Fındık: Günde 25-30 gr fındık tüketmek, insanın ihtiyacı olan günlük E vitamini gereksiniminin tamamını karşılamaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.