Menu

Dünyanın en saçma yasakları

yasak şeyler

Kanunlar, sosyal düzeni korumak için yapılır. Bu şekilde sosyal düzen sağlanır fakat öylesine garip kanun çıkaran ülkeler vardır ki şaşırır kalırsınız. Dünyanın bazı ülkeleri saçma yasaklar ile dikkat çeker. İşte, saçma kanunlar ;

ketçap

Fransa, Ketçap yasağı ;

Fransızlar, Fransız mutfağının fast food ile özgünlüğünü ve kalitesini kaybettiğine inanıyorlar. Özellikle son yıllarda gençler arasında çok sık kullanılan ketçap, domates soslarına olan ilgiyi azalttı. Bunun üzerine çıkan kanun ile, okul kafeteryalarında ketçap yasaklandı.

zaman yolculuğu

Çin, Zaman yolculuğu yasağı ;

Zaman yolculuğu henüz icat edilmediğinden bu yasak, TV şovları, kitaplar ve filmleri ile yasaklanmıştır. Çin bu konunun geçtiği her şeyi yasaklamakta ve sansürlemektedir. Sebebine gelinde, halkın olmayan bir hayale inanmasını engellemektir.

bebek yürüteçleri

Kanada, Bebek yürüteci yasağı ;

2004 yılında ülkede çıkan kanun ile bebek yürüteci satmak ve kullanmak yasaktır. Bunun nedeni, bebeklerin kendiliklerinden yürümeyi öğrenmeleri gerektiğine inanmaktır. Bu kanun çıkmadan önce çok ciddi araştırmalar yapılmıştır.

şaplak

İsveç, Şaplak atmak ;

İsveç, annelere getirdiği bir kanun ile şaplak atmayı yasaklayarak dünyada annelere koyulan ilk yasağı yaptı. Tüm okullarda ve evlerde şaplak atmak İsveç’te yasaktır.

sakız

Singapur, Sakız çiğnemek ;

1992 yılında Singapur’da sakız çiğnemek yasaklandı. Yasa, sokaklar ve halka açık yerlerde sakız çiğneyenlere ciddi cezalar getiriyor. Fakat, pek çok metro istasyonunda metro kapılarına yapıştırılan sakızlar nedeni ile şehirde metro sisteminde gecikmeler yaşanmaktadır. Bu da halkın kanuna itiraz ettiğini göstermektedir.

sarı renk

Malezya, Sarı renk giymek ;

2011 yılında Malezya hükümeti, aktivist bir renk olduğunu söyleyerek sarı renk giymeyi yasaklamıştır. Fakat, sarı renk Malezya’da kraliyetin rengi aynı zamanda çok da popüler bir renktir. Bu nedenle, garip bir kanun olarak tarihe geçmiştir. Sadece kazak ya da giyim değil, şapka, kemer gibi aksesuarlarda bile sarı renk yasaktır.

avatar

Çin, Avatar filmi yasağı ;

James Cameron’un Avatar filmi Çin’de yasaktır. Bu filmin emperyalist bir güce karşı yerli nüfusun isyanını anlatması nedeni ile Çin hükümetini rahatsız ettiği düşünülür.

sevgililer günü

Suudi Arabistan, Sevgililer günü yasağı ;

İslami inançlara göre sevgililer günü kutlamanın günah olduğunu düşünen Suudi’ler sevgililer gününü yasaklamıştır. Çiçek almak, kırmızı renk şiddetli cezaları beraberinde getirmektedir.

emo

Rusya, Emo stil yasağı ;

Rusya’da okullarda ve gençler arasında, hükümet binalarında ve kamusal alanlarda Emo stil giyinmek yasaktır. Rus hükümeti, anti sosyal davranışlar, depresyon, intihara teşvik gibi çeşitli sorunların bu stil ile oluştuğuna inanıyor. 2008 yılında çıkan kanun ile, Gotik ve Emo stil kıyafet ve tarz yanı sıra müzikler bile yasaklanmıştır.

sudi arabistan

Suudi Arabistan, Kadınların araba kullanma yasağı ;

Dünyada kadınların araba kullanamayacağı hakkında tek kanun Suudi Arabistan’da çıkarılmıştır. Bu kanun ile kadınlar araba kullanamazlar. İşin ilginç yanı, bu kanun İslam dini nedeni ile çıkarılmıştır denilir.

One Response
  1. Aktere Dervari

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.