Menu

Dünyanın en pahalı çin porselenleri

dünyanın en pahalı çin porselenleri

Çok uzun zaman önce Çin kraliyet ailesi ve aristokrasisi, değerli yeşim taşından minik çay bardakları yapıyorlardı. Ancak, yeşim çok pahalı bir malzemeydi ve bunun yerine yeni bir malzeme geliştirdiler. İşte bu malzeme porselendi. Sanat ve işlemelerle Çin porselen tekniği iyice gelişti. Güneş Hanedanlığı döneminde 17. Yüzyıla kadar boyalı yapılmıyordu, bu dönemden itibaren boyalı ve işlemeli porselenler Çin’in sanatsal bir tezahürü olarak kabul gördü.

qing hanedanı porseleni

Qing Hanedanı Porseleni ( 84 Milyon Dolar ): Qing Hanedanlığı döneminde geniş bir renk yelpazesine kavuşan Çin porseleni çok daha renkli oldu. Usta süsleme figürleri ve renkler dönemin karakterini yansıtmaktadır. Bu 18. Yüzyıl Çin porseleni vazo, zengin bir Çinli sanayiciye 84 milyon dolara satıldı.

mavi beyaz porselen

Mavi ve Beyaz Porselen ( 21,6 Milyon Dolar ): Sert hamurlu bu otantik porselende kobalt mavisi süsleme amaçlı kullanılmış. Hong Kong’da Sotheby müzayede evinin düzenlediği bir açık arttırmada telefonla katılan bir alıcıya 21,6 milyon dolara satıldı. Ming hanedanlığı dönemine ait bu mavi beyaz porselen vazo, şimdiye dek satılan mavi ve beyaz renkli en pahalı parça durumunda.

jihong porselen

Jihong Porselen ( 10 Milyon Dolar ): Tüm dünyada en fazla 100 parça kadar bulunan Jihong porselen, erken Ming hanedanlığı dönemine ait. 2006 yılında Christie’nin Hong Kong’da düzenlediği açık arttırmada 10 milyon dolara satın alınmış, Makao Müzesine sahibi tarafından bağışlanmıştır.

kan kırmızı porselen

Kan Kırmızı Porselen ( 9,5 Milyon Dolar ): Bu porselen, erken Tang Hanedanlığı döneminde 10. Yüzyılda bakır kırmızısı renk kullanılarak yapılmıştır. Ming Hanedanlığı döneminde kırmızı renk tekniği geliştirilmiş, Qing Hanedanlığı döneminde de zirveye çıkmıştır. Bu kase, Sotheby’nin düzenlediği bir açık arttırmada Hong Kong’lu bir koleksiyoncu tarafından 9,5 milyon dolara satın alındı.

joseon porselen

Joseon Porselen ( 1,2 Milyon Dolar ): 1392 – 1910 yılları arasında Kore’yi yöneten Joseon Hanedanlığı zamanında üretilen beyaz bir porselen türüdür. Erken Ming döneminde Kore’de beyaz porselen popülerlik kazanmıştı. New York’ta Vhristie’nin düzenlediği bir müzayedede 1,2 milyon dolara satıldı ve şimdiye kadar satılan en pahalı Joseon porseleni ünvanını aldı.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.