Menu

Dünyanın en obez 10 ülkesi

dünyanın en obez ülkeleri

Dünyanın en şişman 10 ülkesi hangileridir, işte sizin için derlediğimiz o liste. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre obezite, sağlık açısından risk ortaya çıkaran aşırı ve anormal yağ birikmesidir. Ciddi oranda yüksek şeker barındıran işlenmiş besinler ve gazlı içeceklerin obeziteden sorumlu olduğu varsayılmaktadır. Obezitenin en fazla görüldüğü ülkeler daha çok yüksek gelire sahip olan ülkelerdir. Yüksek gelirli ülkelerdeki insanların yüksek vücut kitle indeksine sahip oldukları, düşük gelirli ülkelerdeki insanlara nazaran obeziteye daha yatkın oldukları görülmektedir. İşte, dünyanın en obez 10 ülkesi;

Cook Adaları:

Pasifik Okyanusu’nda yer alan bu turizm merkezinin gıda ihtiyacının %82’si ülke dışından ithal edilmektedir. Nüfusunun %79,4’ü obez olan bu ülkenin liste başı olmasının nedeni değişen yeme alışkanlıklarıdır. Geleneksel beslenme alışkanlıklarının yerini alan ithal, düşük besin değeri olan işlenmiş gıdalar, bu ülkede yaşanan yetişkin ölümlerinin %81’inin kalp rahatsızlıklarından ve diyabetten meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Katar:

Katar’daki yetişkin nüfusunun yarısı, nüfus genelinin de %77,8’i obezdir. Fast food zincirlerinden ve de egzersiz yapmama gibi nedenlerden ötürü obez sayısı artmaktadır. Nüfusunun yaklaşık %17’si diyabetli olan Katar’da diyabet ciddi bir sorun olarak görülmektedir.

Palau:

Mikronezya’nın bir parçası olan Palau’da lise seviyesindeki genç nüfusun %12’si obez. Kötü beslenme ve hareketsiz yaşam %77,6 oranıyla dünyanın en obez ülkelerinden biri olmasını sağlamıştır.

Nauru:

Nüfusunun %75,5’i obeziteden muzdarip olan Nauru’nun en büyük sorunu fast food alışkanlığı ve kötü beslenme. Ülkede kalp ve damar hastalıkları en büyük problem olarak görülmektedir.

Kuveyt:

Obezite konusunda sıralamada yer bulan diğer bir ülke de Kuveyt. Bu ülkedeki kadınlarda obezite görülme sıklığı çok daha yüksektir. Zenginlik ve rahat Kuveyt halkının beslenme alışkanlıklarını değiştirmiş, obez bir toplum olmalarını sağlamıştır.

obez ülkeler

Marshall Adaları:

Geleneksel gıda maddelerinin yerini alan besinler nedeniyle nüfusun büyük kısmı obeziteyle yaşamaktadır. Alkolsüz gazlı içecekler ve bira tüketiminin arttığı ülkede obezite ciddi bir sorun.

ABD:

Obezite dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olan ABD’de benimsenen yaşam biçiminin bu soruna yol açtığı herkes tarafından kabul edilmektedir. Yüksek kaloriye sahip sağlıksız fast food cenneti olan ABD’de obezite sorunu giderek artmaktadır.

Andorra:

2008’de yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki erkek nüfusunun kadın nüfusuna göre daha fazla obez olduğunu ortaya çıkarmıştır. Andorra nüfusu yüksek kolesterol düzeyine sahip ülkelerden de biridir.

Niue:

Pasifik ülkelerinin genelinde olan tarım arazilerinin azalması, sanayileşme ve madenciliğin artması, geleneksel beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmayı, işlenmiş gıdalarda artışı doğurmuştur. Bu durum ülkedeki obez nüfusun da artmasına neden olmuştur.

Bahreyn:

Yapılan araştırmalarda Bahreyn’de yaşayan kadınlar, ergenler ve erişkinlerde obezite ciddi bir sorundur. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı, sağlıklı yaşam tarzını teşvik edici çalışmalar yürütmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.