Dünyanın en küçük ülkeleri
Menu

Dünyanın en küçük ülkeleri

dünyanın en küçük ülkeleri

Dünyamızda, bağımsız ulusların bazıları o kadar küçük ülkeler ki biz gördüğümüzde inanın çok şaşırdık. Bu ülkelerin pek çoğu küçük krallıklar şeklinde yönetilirken, zamanla bağımsızlıklarını ilan ettiler. Kültürel yönden zengin ve doğanın içinde olan bu ülkeleri sizin için derledik. İşte, dünyanın en küçük ülkeleri ;

san marino

San Marino ;

İtalya’nın tam ortasında olan ülke, 1599 yılından bu yana bağımsız bir ülkedir. 30 bin kişilik nüfusa ve 24 bin kilometre kare toplam alana sahiptir.  Dağlık manzarası, iyi korunmuş ortaçağ ve Rönesans dönemi kaleleri ve efsaneler ile dolu bir geçmişe sahiptir. İtalya’ya gelen turistlerin uğrak yeri olan ülke, her yıl 2-3 milyon turist ağırlamaktadır.

lesotho

Lesotho ;

Güney Afrika ile çevrili olan ülke, uzun süre İngiliz egemenliğinde yaşamış ve 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.  Kışın yağan kar nedeni ile ülke, en iyi kayak merkezlerindendir. Turizm ana kazanç yoludur. 30 bin kilometre toprağı, 2 milyon nüfusu vardır.

brunei

Brunei ;

Brunei, Malezya Borneo kıyısında küçük bir ülkedir. Petrol zenginliği nedeni ile ülke dünyanın en zengin ülkelerindendir. Yaklaşık 600 yıldır, kraliyet ile yönetilir. Şimdi bir parlamentosu da vardır. 400 bin nüfusu vardır. Malay ve Çin kültürünün sarayları ve camileri ile kent mükemmeldir. Mercan resifleri, yağmur ormanları ile ülke bir turizm ülkesidir.

liechtenstein

Liechtenstein ;

Bir prenslik olan ülke, Avusturya ve İsviçre arasında küçük bir noktadır. Almanca konuşulur.  Güzel dağ manzarası, kayak, klasik mimarisi ve şirin dağ köyleri ile bilinen ülke turizm geliri sağlar. 30 bin kişilik nüfusu vardır. Anayasal monarşi ile yönetilir. İsviçre ile olan ekonomik bağlantıları çok güçlüdür.

lüksemburg

Lüksemburg ;

Fransa, Almanya ve Belçika arasında olan ülke, masal gibi kaleleri ve küçük köyleri olan bir ülkedir. Teknoloji ve çelik endüstrisi gelişmiştir. Zengin bir ülkedir. Nüfusu, 500 bin kişidir. Turizm konusunda her yıl ciddi manada gelir elde eder.

monoco

Monoko ;

Monoko, dünyanın ikinci en küçük ülkesidir. İtalya sınırı ile Fransa arasındadır. 30 bin kişilik nüfusu ile bir prensliktir. Spor arabaları, zengin ve lüks kumarhaneleri ve seçkin otelleri ile dünyaca tanınır. Sahil şeridi, dağlık arazi manzaralıdır. Sanat galerileri, Jacques Cousteau’nun Oşinografi müzesi ve Akvaryumları ile dünyaca meşhurdur.

andorra

Andorra ;

İspanya ve Fransa arasında olan ülkenin nüfusu 75 bin kişidir. Fransa Pirene dağlarını sınır alır. Bir vergi cenneti kabul edildiğinden çok ciddi göç almaktadır. Kayak pistleri, duty-free alışveriş imkanı ile çok dikkat çeker. Dağlar ve vadiler ile harika bir doğası vardır.

svaziland

Svaziland ;

Güney Afrika ve Mozambik sınırında olan ülke, turizm ile ön plandadır. Beyaz gergedanları, aslan ve zebraları, filleri ile doğa parklarına sahiptir. Yaban hayatı hala devam etmektedir.  Afrika’nın en küçük ülkelerindendir. Krallık ile yönetilir. Bu küçük ülke, samimi, huzurlu ortamı ile bilinir. 17 bin kilometre alan içinde 1.5 milyon nüfusu vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.