Menu

Dünyanın en küçük şaşırtıcı evleri

dünyanın en küçük evleri

Küçük evler dünyada hızla yayılmaya başladı. Lüksten vazgeçerek daha minimal bir yaşam seçmek her insan için kolay değildir. Daha az eşya, açık alanlar ile bu yaşam tarzı bizim hoşumuza gitti ve sizinle paylaşım dedik. İşte, dünyanın en küçük evleri ;

erguvan evi

Erguvan evi ;

1997 yılından bu yana Jay Shafer bu küçük evde yaşıyor. Bir salon, yatak odası, banyo, tuvaletten oluşan bu ev, küçük fakat istenilen her şeye içine sığdırmış gözüküyor. Üstelik bu evin birde sundurması var, böylece ev sahibi açık alanın, doğanın keyfini yaşıyor. Bu arada ev sadece 20 metrekaredir.

mikro kompak ev

Mikro Kompakt ev ;

Mikro kompakt ev, çift kişilik bir yatak, banyo ve mutfak barındıran yaklaşık 15 metrekarelik evlerdir. Bu evler, Fransa ve İsviçre’de hızla yaygınlaşıyor. Pek çok bekar insan bu evlerde doğanın içinde yaşamayı tercih ediyor.

toronto

Toronto’nun küçük evi ;

Kanada’nın en küçük evi kabul edilen bu ev, inanın çok ilgi duyulan bir evdir. Yaklaşık 20 metrekare olan ve diğer evlerin arasına sıkışan ev, pek çok ünlü tarafından satın alınmak için teklif almaktadır. Fakat, evin sahibi içinde yaşadığından evini satmamaktadır.

rolit ev

Rollit evler ;

Almanya’da Karlsruhe Üniversitesi öğrencileri için küçük bir alanda inşa edilmiş evlerdir. Bir tekerlek üzerine yerleşen ev, içinde yürüdüğünüz zaman dönerek evin kullanım alanlarına ulaşıyorsunuz. Yatak, yemek, masa, duş, tuvalet ve banyo döndürülünce modüler olarak yerinden çıkmaktadır.

oniki

Kuşbakışı evler ;

On iki tane yapılan bu evler, orman sınırında doğa ile iç içe tasarlanmışlardır. Belçika’da olan evler, bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, banyo, dolap ve doğal ışık almaktadır. Evlerde yaşayan insanlara her türlü konfor 15 metrekare içinde verilmeye çalışılmıştır.

teksas evi

Küçük Texas evleri ;

Teksas’ta her şey olduğundan büyük tasarlanmaktadır. Bu nedenle mimarlar, küçük evlere dönüşü yaratmak için geri dönüşebilen malzemelerden bu küçük evleri tasarladılar. Tiny Texas Evleri web sitesine girdiğinizde kaynakları doğru kullanan, israfın karşısında olan doğa ile dost evler sloganı vardır. Şirket, evleri çoktan satmaya başlamıştır. Bu arada evler 10-20 metrekare arasındadır.

hauz

One  Hauz evler ;

Polonya’da mimarların en ilginç ev tasarımları olarak bilinir. Hemen hemen her noktaya ve yere inşa edilir. Üstelik, su olan yani nehir ve göller hatta deniz üzerine bile yapılabilen bu evler, çevrecidir. Çağdaş, bağımsız ve tek başına mükemmel bir tasarımdır. Evler sadece 10-15 metrekaredir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.