Dünyanın en kreatif 6 binası
Menu

Dünyanın en kreatif 6 binası

astra ev

Dünya üzerinde bazı mimari yapılar var ki, insanın göz zevkine ve şehirlerin silüetine etki etmektedir. Bu binaları tasarlayan mimarlar kullanım amacına göre de binalara şekil vermekte buna göre tasarlamaktadırlar. Biz de sizler için oldukça farklı tasarımları olan bazı yapıları gösterelim istedik. İşte, dünyanın en kreatif 6 binası;

kansas kütühanesi

Kansas Şehir Kütüphanesi – ABD: Kansas şehir kütüphanesinin dış cephesi oldukça havalı. Otopark tarafındaki duvarı yapılan bir yarışma sonrasında böyle şekillendirilmiş.

mavi bina

Mavi Binalar – Hollanda: Rotterdam’ın Delfshaven ilçesinde yıkılacak metruk binalar için, yıkılacakları zamana kadar maviye boyanmış. Bu uygulama sayesinde binaların mahalleye oldukça farklı bir hava vermesi sağlanmış.

sepet bina

Sepet Bina – ABD: Longaberger şirketinin kurucusu olan Dave Longaberger’in bir rüyası olarak hayata geçirilen bu bina home ofis olarak inşa edilmiş. Sepet şeklinde tasarlanan bu bina bölgenin en ilgi çekici binası haline gelmiştir.

astra ev

Astra Evi – Almanya: Hamburg’da bulunan bu eşsiz bina bugün tahrip olsa da bir bira markası olan Astra tarafından satın alındı. Tekrardan yenilenip hizmet görecek tabi…

piyanıo evi

Piyano Ev – Çin: Yakın zamanda hizmete giren bu piyano evi, Çin’in An Hui eyaletindedir. Keman şeklindeki yapının içinde yürüyen merdiven bulunmaktadır.

robot bina

Robot Bina – Tayland: Robot şeklindeki bu bina Tayland’ın Bangkok şehrinde bulunan United Overseas Bank’s Bangkok’un merkez yönetim binası olarak hizmet vermektedir. Bu şekilde tasarlanmasının sebebi olarak neo klasik ve yüksek teknoloji postmodern mimariye karşı bir tepki olarak gösterilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.