Menu

Dünyanın en iyi sokak yemekleri

sokak gıdaları

Dünyada aynı bizim ülkemizde olduğu gibi sokak yemekleri satılmaktadır. Köşe başlarında olan kokoreççiler, köfteciler başka ülkelerde o ülkenin damak zevkine göre yapılır. Aslında sokak gıdaları, o ülkenin yerel tatlarından oluşur. İşte, dünyanın en iyi sokak yemekleri ;

sambusas

Kenya, Sambusas ;

Kenya’da çay saatlerinde veya hafif bir şeyler yemek istediğinizde Sambusas akla gelir. Bu yiyecek, Etiyopya, Afrika, Somali, Eritre, Orta Doğu, Hindistan ve Pakistan gibi pek çok ülkede sevilir. Kızarmış ve pişmiş sebze, patates, mercimek, soğan bazen de tavuk, sığır eti ile yapılan bir börek türüdür. Sıcak sos ve baharatlar ile servis yapılır.

tacos

Tacos ve Tostadas, Meksika ;

Meksika’yı ziyaret ederseniz taco ve tostadas  mutlaka yenilen bir yemek olacaktır. Tostadas aslında tost demektir ve İspanyolcadır. Rulo şeklinde sarılan mısır ve buğday ekmeği arasında sebze, peynir, et veya deniz ürünleri koyularak yapılır. Soğan ve marul ile servis edilir.

tayvan mantısı

Tayvan mantısı, Tayvan ;

Köfte, sebze, et veya deniz ürünleri ile doldurulan hamur topları önce kızartılır ya da haşlanır özel soslar ile servis edilir. Tayvan’ın en sevilen sokak yemeğidir. Çorba ve güveçler ile de ikram edildiği görülür.

pay

Pay, İngiltere ;

İngiltere’de çok önemli olan pay, tuzlu, tatlı şeklinde yapılır. Et, sebze, çikolata ve meyve gibi pek çok çeşidi vardır. Özellikle sabah kahvaltısında ve akşam üstü çay saatlerinde çok sevilen pay, İngiltere’de her köşe başında bulunur.

baget

Baget sandviçler, Fransa ;

Baget aslında bildiğimiz bir ekmektir. Tek farkı, ince uzun olmasıdır. Fransa’da bu baget ekmeklerin içine salam, sosis, peynir ve salatalık gibi ürünler koyularak sandviçler yapılır. Tatlı ve tuzlu olarak her saatte acıkılınca yenilir. Meşhur Fransız kahvaltısında başlıca baget ekmekler vardır.

nasi

Nasi Goreng, Endonezya ;

Kızarmış pilav manasına gelen Nasi Goreng, özel soslar ile ikram edilir. Pirinç, soğan, sarımsak, soya sosu ve biber ile pirincin pişirilmesi ile yapılır. Dünyanın en lezzetli yemekleri sıralamasında 2. Sıraya giren bu sokak yemeği, dünyaca çok beğenilir.

polse

Polse, Danimarka ;

Kırmızı sığır etinden yapılan uzun sosis tamamen Danimarka’ya özgüdür. Çanak hardal, ketçap ve kızarmış soğan ve salatalık turşusu ile ikram edilir. Geleneksel bir sokak yemeğidir. Hemen hemen her yerde bulunur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.