Dünyanın en iyi mühendislik harikaları
Menu

Dünyanın en iyi mühendislik harikaları

uzay istsyanu

Dünya genelinde mühendislik harikası olarak ele alınabilecek pek çok eser vardır. Ancak, biz listemizde bunlardan sadece bazılarına yer vereceğiz. Tüm dünyada genel kabul gören dünyanın en iyi mühendislik harikalarını hep birlikte görelim.

dubai kanalı

Uluslararası Uzay İstasyonu: Uzayda dünya yörüngesinde yer alan insan yapımı en büyük başyapıt hiç kuşkusuz Uluslar arası Uzay İstasyonu’dur. İstasyon, ikamet edilen bir bölüm, bilim modülleri, harici destekler ve güç üreten güneş panellerinden meydana gelmektedir. Bu istasyon, Amerikan Özgürlük İstasyonu ve Sovyet Mir İstasyonu adındaki iki eski uzay istasyonunun birleşmesinden oluşmuştur. Sürekli yeni modüller eklenerek büyümeye devam eden istasyon, bazen çıplak gözle bile görülebilmektedir.

Üç Boğaz Barajı: Çin’in Hubei eyaletinin Sandouping kasabası yakınlarındaki Yangtze Nehri üzerine kurulmuş olan dev hidroelektrik barajıdır. Yılık 22.500 MW (megawatt) elektrik üretimi ile dünyanın en büyük güç istasyonu olarak kabul edilir. Barajın diğer bir fonksiyonu da nehrin devam eden bölümlerinde sellerin önüne geçmektir.

Boston Big Dig: “Büyük Kazı” olarak da bilinen Boston Big Dig, resmi olarak merkezi yol/tünel projesidir. Projenin birkaç temel yol ağı ve tünel inşa etmek ya da bunların güzergahını değiştirmek gibi amaçları vardır.

World İsland: Bu proje, yapay adalardan meydana getirilmiş Dünya haritasının bir kopyasıdır. Dubai kıyılarından yaklaşık 4 km uzakta deniz üzerinde inşa edilmiştir. Yapay adaların her birinin alanı 14.000-42.000 metrekare arasındadır. Takımadanın tamamında 321 milyon metreküp kum ve 386 bin ton kaya kullanılmıştır.

Dubai Kanalı: 2012 yılında tamamlanması planlanan, ancak finansal konulardan dolayı inşaatı devam eden bu kanal bittiğinde 11 milyar dolara mal olmuş olacak. Kanal çevresinde yapılacak olan şehir için de 50 milyar dolar harcanacak. Küçük gemi ve yatlar için uygun olarak inşa edilen Dubai Kanalı’nın genişliği 150 metre derinliği de 6 metre olacak.

Panama Kanalı: Kuzey Amerika ile Güney Amerika’yı bağlayan boğazı kesen kanal Panama Kanalıdır. Kargo gemilerinin bütün Güney Amerika’yı dolaşmadan seyahat süresini kısaltmaktadır. 1884 yılında ilk olarak Fransa tarafından yapımına başlanan kanalın inşaatı sırasında salgın hastalıklar ve mühendislik sorunları yaşanmış, kanal inşaatı durdurulmuştur. 1904 yılında da ABD tarafından yeniden kazılara başlanmış ve 10 yılda tamamlanmıştır.

Marmaray: İstanbul boğazında Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan tren yolu tünelidir. Marmaray, Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. kurulul yıldönümü olan 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılmıştır.

New York Metrosu: 1.126,5 kilometre uzunluğa sahip olan New York metrosu dünyanın en büyük 4. metro sistemidir. 6.500 vagonu ile 24 saat kesintisiz olarak çalışan ve yolcu taşıyan en yoğun metro hatlarından biridir.

Havva Adası: Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında yapılması planlanan yapay ada projesidir. Geleceğin şehirlerinin nasıl görüneceğine ilişkin konsept bir projedir. 6 adet kubbeden oluşacak bu adanın 300 bin sakine ev sahipliği yapması beklenmektedir.

Geleceğin Şehirleri Konsepti: Bir mühendislik projesi olmasa da Havva adası geleceğin şehirleri konseptine güzel bir örnek. Farklı bir fikir de, daha çok insanın oturmasına imkan sağlamak için yüksek kulelerden meydana gelen gökyüzü şehirleridir. Diğer bir fikir ise, devasa bir binanın içinde bir araya getirilen ve kendi kendine yetebilen şehirlerin inşa edilmesidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.