Menu

Dünyanın en inanılmaz şelaleleri

şelaler

Dağların üstünden ve görkemli kanyonlardan kükreyen şelaleler görüntüleri ve ihtişamları ile büyülerler. Bazıları yüksekliği bazıları da güçleri, şekilleri ile inanılmazdır. İşte, dünyanın en inanılmaz şelaleleri ;

angel şelalesi

Angel Şelalesi ;

Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel, Venezuella’da Auyantepui dağından 3.212 metreden aşağıya iner. Şelale o kadar yüksekten düşer ki, düşen su aşağıda buharlaşır ve yere inmeden bulut haline gelir.

kanlı şelale

Kanlı şelale ;

Bu ürkütücü şelale kan kırmızı renktedir. Antartikadadır. Kırmızı akmasının sebebi, demir oksit ve tuzun birleşmesi nedeniyiledir.Su örneklerinde suda hiç oksijen olmadığı tespit edilmiştir. Fakat, 17 farklı canlı türü bu suda yaşamaktadır. Doğada ilk kez rastlanan bu durum, bu canlıların demir iyonlarını solunumda kullanması ile oluşmuştur.

detian

Detian-Ban GOIC şelalesi ;

Bu şelale, Çin-Vietnam sınırında bulunan 4. Büyük şelaledir. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan endemik türlerin evi kabul edilir. Burada yaşayan canlılar incelemeye alınmıştır.

dettifoss

Dettifoss şelalesi ;

Kuzeydoğu İzlanda’da bulunan şelale, Avrupa’nın en büyük ve en güçlü şelalesi olarak bilinir. Vatnajökull Milli Parkı içinde koruma altında olan şelale, büyük bir enerji kaynağı olduğundan hidroelektrik santral yapmak için çalışmalar yapılsa da çok büyük risk taşıdığından vazgeçilmiştir.

gocta

Gocta şelalesi ;

Peru’da 2005 yılında Alman gezgin Stefan Ziemendorff tarafından kazara bulunan şelale, dünyanın en yüksek şelalelerinden biridir. Dünyanın 3. Yüksek şelalesidir. Pek çok efsane bu şelale ile ilgili anlatılır. Deniz kızlarının laneti nedeni ile şelalenin onlar tarafından gizlendiği anlatılır.

havasu

Havasu şelalesi ;

Görkemli kırmızı kayalar üzerinden akan, turkuaz ve beyaz köpüklü suyu ile dünyada en çok fotoğraflanan şelaledir. Colarado nehri ile Grand Canyon National Park’ın birleşim yerindedir.

ıguazu

Iguazu şelalesi ;

Arjantin ve Brezilya arasında ki sınırda dünyanın en gerçeküstü şelalesi olan Iguazu şelalesi bulunur. Efsaneye göre, genç bir kadın ölümlü sevgilisini bir tanrıya tercih edince bu şelale onların kaçmasını engellemek için yapılmıştır. Bu nedenle aşıklar tarafından en fazla ziyaret edilen yerdir.

jog

Jog Şelalesi ;

Hindistan’da Himalayaların dibinde olan şelale, Hindistan’ın en büyük şelalesidir. Muson zamanı en etkileyici şelale olur. Çünkü, su çok fazla ve güçlüdür.

kaieteur

Kaieteur Şelalesi ;

Guyana kaieteur milli Parkı içinde olan şelale, Dünyada en fazla su dökülen şelaledir. Dünyanın en yüksek şelaleleri arasında  ve hacmi bakımından en büyük şelalesidir.

gullfoss

Gullfoss şelalesi ;

Gullfoss şelalesi, İzlanda’da Hvita nehrindedir. Şekli nedeni ile bu şelale çok meşhurdur. Sanki şelale aktıktan bir süre sonra dünyadan kaybolur gibi bir izlenim verir. Çünkü, şelale büyük bir çatlağın üstündedir.

cascades

Cascades de Trou de fer şelalesi ;

Dünyanın en güzel manzaraları arasında kabul edilen şelale, Madagaskar sahilinde Reunion adası üzerinde bulunur. Su muazzam bir yeşil kratere dökülür. Toplamda 6 şelale bu bölgede kanyonu beslemektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.