Menu

Dünyanın en inanılmaz ağaçları

ağaç baş

Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen ve yıllara meydan okuyan inanılmaz ağaçları görünce biz çok şaşırdık. İşte dünyanın en inanılmaz ağaçları ;

ejder ağacı

Ejder ağacı ; Yemen’de yetişen bu ağacın bir bahçıvan tarafından şekillendirildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gökyüzüne doğru bir şemsiye havası olan bu ağaç, dünyanın en nadir ağaçlarındandır. Sağlık ve kozmetikte sıklıkla kullanılan ejder ağacı uzun süren yaşamı ile de dikkat çekiyor.

gökkuşağı okaliptüsü

Gökkuşağı ağacı ; Gökkuşağı okaliptüsü ismi verilen bu ağaç, gövdesinde ki kabukların dökülmesiyle alttan rengarenk gövdesi çıkmaktadır.Sanki boya ile boyanmış gibi rengarenk olan gövde harika bir görüntü yaratmaktadır.  Genelde bataklıkları kurutmak amaçlı kullanılan bu ağaç ülkemizde de yetişmektedir.

melek meşesi

Meleklerin meşe ağacı ; Güney Carolina’da bulunan bu meşe ağacı yaklaşık 1.500 yaşındadır. Yapılan araştırmalarda Mississipi nehri civarında yaşayan en eski canlıdır. İşin en enteresan noktası ise, ağacın yaklaşık 2 bin metrekare alanı gölgelemesidir. Büyüklüğünü siz düşünün.

girit zeytin ağacı

Dünyanın en yaşlı zeytin ağacı ; En yaşlı zeytin ağacı, Girit’te bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, yaklaşık 4 bin yaşında olduğu tahmin edilen ağaç, her sene halen zeytin vermektedir.

hayat ağacı

Afrika hayat ağacı ; Afrika’nın kurak bölgesinde çölün ortasında bulunan bu ağaç Dünya Mirası listesine alınmaktadır. Etrafında ve altında bir su kaynağı olmayan hayat ağacı yaklaşık 4 bin yaşındadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.