Menu

Dünyanın en ilginç suikastleri

suikastler

Dünya tarihi boyunca suikastler olmuştur. Siyasal, politik ve hırs uğruna bazen de savaş çıkarmak için çeşitli insanlar hunharca öldürülmüştür. İşte, tarihin ve dünyanın en ilginç suikastleri ;

avusturya arşidük

Avustruya Arşidükü suikasti ; Avustruya Arşidükü suikastinin listemizin birinci sırasında olmasının sebebi, 1. Dünya savaşının çıkmasına neden olmasıdır. Arşidük’ü öldürmek için tam altı suikastçi tutulmuştur. Sırplar tarafından planlanan bu suikastte, Saraybosnayı ziyaret eden Arşidük’ün yoluna bombalı saldırganlar yerleştirildi fakat Arşidük bundan kurtuldu. Bombanın sekmesi ile Arşidük’ün arkasında olan arabada ki askerler yaralandı. Arşidük, bu askerleri ziyaret için hastaneye gittiğinde arkasından gelen ve onu takip eden Gavrilo Princip tarafından öldürüldü. Suikastçi Arşidük’ün karısı Sophie’yi de öldürdü. 1. Dünya savaşı 19 yaşında ki bu suikastçi tarafından başlamış oldu.

rasputin

Grigori Rasputin suikasti ; Rasputin Rus Çarının eşinin yakın dostuydu. Çariçe, Çar savaştayken herşeyi Rasputine danışırdı.  Halk ve soylular arasında bu olay huzursuzluğa dönünce bir Tatar Prens olan Felix Yussupov bir plan oluşturdu. Rasputinle konuşmak istediğini söyleyerek bir odaya çekildi. İçinde siyanür olan kurabiye ve şarap ikram etti. Fakat Rasputin’e bir şey olmadı. Kapıda bir silah ile onu vurdu. Daha sonra onu almak için gelenler hareket ettiğini fark ettiler. Bir kez daha onu vurdular. Fakat ölmemişti. Bunun üzerine, Rasputin’in başına İngiliz Rayner tarafından bir el ateş edildi. bedeni Neva nehrine atıldı. yaklaşık 14-15 saat sonra cenazesi bulundu. Rasputin bu nedenle öldürülemeyen adam olarak anılmaktadır.

tiberyus

Tiberius Gracchus suikasti ; Romalı ünlü politikacı Tiberius Gracchus, Milattan önce 2. yüzyılda tarım reformunu hazırlamıştır. Bu politikacılar arasında kavgalara neden olmuştur. Seçimlerde çok başarılı olan bu politikacı seçimi kazandığı gün Roma Senatosunda feci şekilde dövülerek öldürülmüştür. Cesedi paramparça olan ve daha sonra Tiber nehrine atılan Tiberius’un yakın arkadaşlarının da sonu aynı olmuştur.

leon

Leon Trotsky suikasti ; Stalin’in en büyük rakibi kabul edilen Leon Trotsky, sol görüşlü bir adamdı. Sürgüne yollanmış ve Meksika’da kendine bir hayat kurmuştur. Fakat bu bölgeden Stalin hakkında yazmaya ve sosyalizme karşı durmaya devam etmiştir.  Stallin’in ajanlarından Ramon Mercander, Trotsky’in evine bir şeyler tartışmak ve fikir almak için gitti. Bir buz kırıcı ile onu öldürdü.

rus çarı

Rus Çarı 2. Alexander suikasti ; Rus Çarı Alexander’ı cumhuriyetçiler çok defa öldürmek istemiştir. Bu başarısız suikastlerden gözü korkan Çar, meclisi açmıştır. 1881 yılında bu kanunu imzalamıştır ve ertesi gün de millete açıklama yapılmasını istemiştir. Bu olaydan hemen sonra o akşam bir askeri törene katılan Çar bomba ile öldürülmüştür.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.