Dünyanın en ilginç paraları
Menu

Dünyanın en ilginç paraları

ilginç para birimleri

Para, tarih boyunca birçok medeniyet tarafından kullanılan, değerli madenlerden ya da günümüzde olduğu gibi kağıt ya da madeni olarak da kullanılmaktadır. Bugüne kadar farklı medeniyetlerin kullanmış olduğu bazı ilginç para birimlerini sizlerle paylaşacağız. İşte, en ilginç paralar;

katanga çaprazı

Katanga Çaprazı: Kongo’nun güneyindeki Şaba bölgesinde 16. yüzyıla kadar bakırdan üretilerek kullanılan, haç görünümünde, 600 gram ağırlığında ve 20 santim boyutunda bir paradır.

kissi parası

Kissi parası: batı Afrika bölgesinde 20. yüzyıla kadar kullanılan bir para birimidir. Bükülmüş ince demirlerden üretilen bu paranın bir ucu T şeklinde, diğer ucu spatula gibidir.

mançurya yuanı

Mançurya Yuanı: II. Dünya Savaşından sonra metal üretmek oldukça sıkıntılı olduğundan, Mançurya bölgesinde Japonya tarafından yapılan bu paralar, kalınca bir kartondan üretilmiştir.

moğol tuğrik madeni parası

Moğol Tuğrik parası: 2007 yılında tedavüle çıkan bu madeni paranın bir yüzünde John F. Kennedy’nin portresi bulunmaktadır. Üzerinde küçük bir düğme olan paradaki bu düğmeye bastığınızda, Kennedy’nin “Ich bin ein Berliner” konuşmasının küçük bir bölümü bulunuyor.

palaunun sulu madeni parası

Palau Doları: Okyanustaki bir ada ülkesi olan Palau’nun 2007’de tedavüle çıkardığı bu gümüş paranın en ilginç tarafı, üzerinde küçük bir su haznesinin bulunmasıdır. Bu haznede Fransız kasabası Lourdes’ten alınan su bulunmaktadır.

rai taşı

Rai taşı: Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan Yap adasında, günümüzden yaklaşık 100 yıl kadar öncesine kadar kullanılmış olan dev boyutlu taş paralardır. Her birinin ağırlığı da yaklaşık 5 ton civarındadır.

tahta para

Alman Tahta parası: I. Dünya savaşı sonrasında Almanya’daki bazı yerel yönetimler, hammaddesi tahta olan acil kriz parası olarak kullanılan bu parayı kısa bir süre kullanmışlardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.