Menu

Dünyanın en ilginç festivalleri

Yıllar hatta yüzyıllardır dünyanın değişik yerlerinde birbirinden ilginç festivalleri takip ediyoruz. temelinde birçok inanışı da barındıran bu ilginç festivallerden bazılarını sizler için derledik. İşte, dünyanın en ilginç festivallerinden bazıları;

Bebeklerin üzerinden atlama festivali – El Colaho / İspanya: her yıl 11-15 Haziran tarihlerinde yapılmaktadır. 400 yıldır devam eden festivalin amacı, bebekleri şeytani etkilerden korumaya çalışmak.

Peynir yuvarlama festivali – Gloucestershire / İngiltere: Her yıl 25 Mayıs’da düzenlenen festival, Coopers tepesi olarak bilinen bir tepeden aşağı, yüzlerce kişi yuvarlanmakta olan Gloucester peynirini yakalamaya çalışmaktadırlar.

Deve güreşi festivali – Selçuk / Türkiye: Her yıl Ocak ayında, üçüncü Pazar günü düzenlenen festival, yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Maymunlara açık büfe yemek festivali – Lophuri / Tayland: her sene Kasım ayında yapılan festivalde, sayıları 600’ü geçen maymunlara 2 tondan fazla yiyecek veriliyor.

Domates festivali – Valencia / İspanya: Her yıl Ağustos ayının son haftasında, valencia bölgesinde bulunan Bunol köyünde 1945 yılından beri düzenlenen domates festivaline çeşitli ülkelerden gelen binlerce kişi katılmaktadır.

Kırmızı turplar gecesi – Oaxaca / Meksika: 1897 yılında yapılmaya başlanan festivalde, manavlar kırmızı turpları kullanarak ilginç heykeller yapmaktalar. Birinci gelene de para ödülü verilmektedir.

Portakal savaşı festivali – Ivrea / İtalya: Her yıl Şubat ayında yapılan portakal savaşı festivalinde, katılımcılar Ortaçağ kıyafetleri giyip birbirlerine portakal fırlatıyorlar.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.