Menu

Dünyanın en hızlı hayvanları

hızlı hayvanlar

Yaşam formları arasında en dikkat çekici olanı kesinlikle hayvanların dünyasıdır. Doğal yaşam içinde birbirinden ilginç ve muhteşem canlılar bulunmakta ve hepimizin ilgisini çekmektedir. Doğada, her canlı yaşam savaşı vermekte ve hayatlarını devam ettirebilmek için hepsine ayrı özellikler bahşedilmiştir. İşte dünyanın en hızlı hayvanlarına birkaç örnek;

isa kertenkelesi

İsa Kertenkelesi (Su Kertenkelesı): Perdeli arka ayakları sayesinde su yüzeyinde koşan bu canlı, saatte 140 km kadar hız yapabilmektedir. 20 cm boyu olan bu kertenkele, dunyanın en hızlı hayvanı olarak kabul edilmektedir.
çita
Çita: Çitalar, saatte 120 km’li bir hıza 3 saniye içinde ulaşabilmektedirler. Fakat bu süratlerini fazla koruyamazlar ve çabuk yorulmaktadırlar. Avını ilk 20-30 saniye içinde yakalamalıdır, yoksa çok yorulmaktadır.

deve kuşu

Deve Kuşu: Deve kuşları, hem uzun hem de kaslı olan bacakları sayesinde 100-120 km’lik bir hıza ulaşabilmektedirler.

kanada boz ayısı

Kanada Boz Ayısı: Kanada topraklarında yaşamını sürdüren bu ayı türü, 75 km’lik süratiyle dünyanın en hızlı ayı türüdür.

afrika antilobu

Afrika Antilobu: Uzun süre 90 km’lik bir süratle koşabilen bu antilop, Çitalardan kaçabilen nadir hayvanlardan biridir.

kızıl tilki

Kızıl Tilki: 77 km sürate çıkabilen kızıl tilki, kahverengi tavşanları yakalamak ya da avcılardan kaçabilmek için bu hıza çıkmaktadır.

kahverengi tavşan

Kahverengi Tavşan: Avrupa ve Batı Asya bölgelerinde yaşayan, Avrupa’daki meşhur av partilerinin baş kahramanı olan bu tavşan türü, 77 km’lik bir hıza ulaşabilmektedir.

aslan

Aslan: Aslanlar, 80 km’lik süratleriyle ve güçlü oluşuyla avlarının en korkulu rüyasıdır. Ancak, kaçak avcıların en büyük avı olabiliyorlar.

Pronghorn buck chasing his does

Pronghorn Antİlobu: Dünyanın en hızlı koşan hayvanlarından biri olan bu antilop, 91 km hıza kadar ulaşabiliyor. Güçlü kalp ve akciğer yapısıyla nadir hayvanlardan biridir.

Männliche Thomsongazelle in der Serengeti

Thomson Ceylanı: Afrika’nın geniş düzlükleri ve bozkırlarında yaşayan bu ceylan, 75 km’lik hızıyla kendisini avlamaya çalışan diğer yırtıcı hayvanlardan korunmaya çalışmaktadır.

Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. kübra
 4. Anonim
 5. muhammet demirbaş
  • MERVE TAŞDEMİR
 6. sıla arıkan
 7. sıla arıkan
 8. sıla arıkan
 9. ilknur arslan
 10. ilknur arslan
 11. selin
 12. selin
  • Efe
 13. pr.dr.yunusemre.(doga bilimi 1.
 14. nida nur
 15. Anonim
 16. Anonim
 17. zeynep
 18. Anonim
 19. Anonim
 20. Ramazanonal
 21. Ramazanonal
 22. tuba
 23. ezgi nur
 24. Anonim
 25. Ayça TOPAL
 26. samet
 27. uo
 28. Anonim
 29. Ruya Kazan
 30. VEYSEL
 31. Tolga beb

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.