Dünyanın en güzel yapay resifleri
Menu

Dünyanın en güzel yapay resifleri

yapay resifler

Yapay resifler genellikle insan eli tarafından yapılan ve su altında yaşayan hayvanların istikrarlı bir yaşam sürmesini sağlayan yapılardır aynı zamanda iyi dalış noktalarıdır.  Genelde eski gemilerin ve arabaların batırılması ile oluşurlar.  İşte dünyanın en ilginç ve büyük yapay resifleri ;

redbird

Redbird Reef ;

Açığa alınan New York metro araçlarının okyanus tabanına batırılması ile oluşan resif, yaklaşık 1.3 mil kare yer kaplamaktadır. 714 metro aracı, 86 emekli tank, 8 adet römorkör ile yaklaşık 3 bin ton ağırlıktadır. Yedi yıl içinde 400 kat daha artan bir yaşam alanı oluşturmuştur.

tank

Tank ;

Tank, Akabe Marine Park, Ürdün kıyılarına batırılmıştır. Amerikan M42 Duster tankı yapay resif oluşturmak için Ürdün Kraliyet Ekolojik Dalış Derneği tarafından 1999 yılında batırılmıştır.

neptune reef

Neptune Memorial Reef ;

Bu muhteşem resif, Key Biscayne, Fla yakınlarında efsanevi Atlantis kıtasınının sanatsal bir yorumudur. Ayrıca, kendi küllerini denize gömmek isteyenlere bir denizaltı mozolesi olarak hizmet de vermektedir.

sessizlik

Sessiz evrim ;

Birkaç resif gibi huşu uyandıran bir resiftir. Jason de Caires Taylor tarafından yapılmıştır. Okyanusta donmuş insanları tasvir eder. 400 adet sualtına inen insan heykeli topluluğudur. Meksika’da Isla Mujueres, Cancun ve Nizuc National Marine Park’tan kolaylıkla erişilebilir.

uyuşukluk

Uyuşukluk ;

Eylemsizlik veya uyuşukluk Jason de Caires Taylor’un eseridir. Kilolu bir adamın bir kanepede tasviri, kucağında yarısı yenmiş hamburger ve patates vardır. Çevre bilincinin bozulması ve kültürel ilgisizliği anlatır.

usns hoyt

USNS Hoyt S. Vanderberg ;

Dünyanın ikinci büyük yapay resifidir. Key West, Florida’da 2009 yılında  USNS Hoyt S. Vanderberg isimli Dünya Savaşı askerlerini taşıyan gemiyi batırdılar. Burada yaşam hızı arttı ve dünyanın ikinci büyük yapay resifi oluştu.

tavuk resifi

Tavuk kafesi mavnası ;

Tavuk kafesi taşıyan bir yük mavnası Gürcistan açıklarında battı. Böylece, 254 metrelik yapay bir balık resifi oluştu.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.