Dünyanın en güzel teleferikleri
Menu

Dünyanın en güzel teleferikleri

kuşbakışı görüş

Dünyanın dağları görsellik açısından mükemmel manzaralar verir. Bazı dağlarda kayak yapılır bazıları ise görüntüsü için büyüler. Dünyada pek çok dağa çıkabilmek için telesiyej ve teleferikler yapılmıştır. İşte, dünyanın en güzel teleferikleri ;

güney afrika

Table Dağı teleferiği ; Güney Afrika ;

Table dağı, Cape Town’dadır. Bu noktada yapılan teleferik aynı zamanda şehrin manzarasını verirken, dağın eşsiz güzelliği ile sizi baş başa bırakır. Teleferik 2.500 metre yüksekliğe dikey olarak tırmanmaktadır. Cape Town şehri, Atlantik ve Robben Adası kıyı şeridi rahatlıkla izlenilmektedir.

new meksiko

Sandia Peak, New Mexico ;

Yaklaşık 2.7 kilometrelik bir teleferiktir. 10 bin metre irtifası vardır. Uçsuz bucaksız çöl ve dağların zirvelerini rahatlıkla seyredersiniz. Teleferik, 15 dakikalık yolculuk esnasında çok ciddi sıcaklık değişimi yaşatır. Her 4 bin metrede sıcaklık hızla düşer.  Sandia dağının zirvesinde sıcaklık yaklaşık 30 derece daha düşüktür.

rio

Sugarloaf Dağı, Rio de Janeiro ;

Sugarloaf dağı denilen dağ granit kayalardan oluşan ve Guanabara Körfezi üzerinde 1.300 metrelik bir dağdır. Dünyanın en güzel panaromik manzarasına sahiptir. Rio’nun çok güzel bir şehir olduğunu, tepeler, kent ve doğal manzara ile anlarsınız. 1970 yılında inşa edilen teleferik dünyanın en meşhur teleferiklerindendir.

isviçre

Klein Matterhorn Teleferiği , İsviçre ;

12.533 metrelik yüksekliği ile Avrupa’nın en büyük teleferiğidir. İsviçre Alplerinde başlayan yolculuk, dağların zirvesinde olan Riders izleme platformuna kadar ulaşır. Yolculuk boyunca, Theodul Glacier, Plateau Rosa Buzulu, Alplerin manzarasını görürsünüz.

kolombiya

Medellin Metrocable, Kolombiya;

Medellin teleferiği, manzara ya da gezi için değil şehrin trafiğine destek vermek için kurulmuştur. Yaklaşık 30 bin kişi, hergün teleferiği kullanarak işine ve evine gitmektedir. 2004 yılında yapılan teleferik, dik yolları olan ve otobüs ulaşımının zor olduğu bölgelere erişim sağlamaktadır.

yeni zellanda

Queenstown Skyline, Yeni Zellanda ;

1.500 metre dikey tırmanan teleferik, Yeni Zellanda’nın çarpıcı görüntülerini sunmaktadır. Wakatipu Gölü, South Island ve Otogo bölgesi dağlarının arasından geçmektedir. Bob tepesi diye bilinen ve köknar ormanlarının üstünden geçerken harika manzaralar sunar. Güneşin batımında teleferik ile bu bölgelerde olmak dünyanın en harika manzarasının içinde olmak demektir.

japonya

Aso dağı, Japonya ;

Japonya’nın en büyük aktif volkanı olan Aso dağı, Kyushu isimli güney adasındadır. 75 mil boyunca bir volkanı seyredeceğiniz bir teleferiği vardır. 1950 yılında inşa edilmiştir. Yaklaşık 90 kişiyi rahatlıkla taşır. Bu nedenle büyük teleferikler arasındadır. 3 bin metre yukarıya yolculuk yapılır. Bazen, volkan aktif olduğunda teleferik seferleri iptal edilir.

malezya

Genting Skyway , Malezya ;

Yaklaşık 35 kilometre Kuala Lumpur Malezya Yarımadasının iç tepelerinde gezen bir teleferiktir. 1990 yılında açılmıştır. Dünyanın en hızlı teleferiğidir. Yemyeşil ormanlar, dağlar içinde yapılan yolculuk 15 dakika kadar sürer.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.